Između i ispred zgrada prikačene sajle, metalne sušilice, a na njima čarape, donji veš, majice, pantalone. To šarenilo možete videti u Rakovici, Petlovom brdu ali i u mnogim drugim delovima grada.
Pojedini su patentirali i “pokretne žice” pa ne moraju ni da izlaze napolje da bi skupili veš (obično oni na višim spratovima).Jednim krajem je sajla pričvršćena za prozor zgrade, drugim za banderu ili drvo, a na kraju je i kotur koji omogućava da povlačenjem jednog kraja žice veš klizi do prozora i obrnuto.
Za one koji tu žive godinama ništa neuobičajeno, ali za sve pridošlice, pogotovu mlađe, ovo je pomalo čudna slika. Kažu "Pa nije im to dvorište. Ipak smo u gradu.”
Ipak, niko od komšija u Rakovici nije se žalio na ovo šarenilo između zgrada.
”Nisam se žalila. Razumem da mnogi od njih nemaju terase, ali sam videla i da pojedini koji imaju gde da prostru veš...opet to rade ispred zgrada. E to već nije u redu, ali neću da se zameram ljudima”, rekla nam je R.Č.
Pojedini stanovnici Rakovice ističu u i da su oguglali na ovu pojavu i da im odavno već ne smeta.
Oni koji svoj tek opran veš kače ispred zgrada, pak, kažu da ne vide tu ništa loše i da nemaju gde. Naime, u mnogim zgradama vešernice su izgubile funkciju jer su pretvorene u stanove.
”Kada sam kupila stan u prizemlju nije bilo terase. Šta ja da radim kada nemam terasu. Ne mogu sušiti veš stalno u kući...i ovako je već krenula vlaga.To ti važi za ove u centru grada ”, rekla nam je jedna od stanarki zgrada u Maričkoj ulici.
Ali, da li je baš tako, da li stanovnici van kruga dvojke imaju više slobode kada je reč o komunalnom redu?
Komunalci kažu “ne.”
"Odluka doneta pre nekoliko godina važi za čitavu teritoriju grada. Njom se zabranjuje da se na spoljnim delovima zgrade koji su okrenuti prema ulici ili trgu na vidljiv način suši veš, drži posteljina ili tepisi, kao i da se odlažu druge stvari na način kojim se narušava izgled zgrade", ističu u Komunalnoj policiji.
Kazna za nepoštovanje ovog propisa je od 2.500 do 5.000 dinara.
”Ukoliko neko od stanara postupa suprotno propisanom, komunalni inspektor, odnosno komunalni policajac može na licu mesta izdati prekršajni nalog u iznosu od 5.000 dinara. Osim toga i Odluka o kućnom redu u stambenim zgradama propisuje zabranu sušenja rublja na otvorenim delovima zgrada (prozori, terase, lođe i balkoni) koji su vidljivi sa ulice ili druge javne površine i komunalni inspektor može na licu mesta kazniti stanara sa 2.500 dinara”, objasnili su u komunalnoj policiji.
Do sada je zbog kršenja ovog propisa bilo 22 prijave, ali građani su prošli samo sa upozorenjem jer na licu mesta nije zatečeno ono za šta su prijavljeni.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina