• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusi hoće NIS na poklon?

Ruska ponuda za kupovinu NIS-a predvidja 400 miliona evra za kupovinu 51 odsto akcija i 500 miliona evra investicija od 2008. do 2012 godine, saznaje "Blic". Ova cena manja je od knjigovodstvene vrednosti NIS od milijardu i šesto miliona evra, i ta je činjenica dovela i do podela u Vladi Srbije.

Ruska ponuda za kupovinu Naftne industrije Srbije (NIS) predvidja 400 miliona evra za kupovinu 51 odsto akcija i 500 miliona evra investicija od 2008. do 2012 godine, saznaje "Blic". Ova cena manja je od knjigovodstvene vrednosti NIS koju u Vladi procenjuju na milijardu i šesto miliona evra, i ta je činjenica dovela i do podela u Vladi Srbije.

Istovremeno, treba imati u vidu da predlog ne predvidja garancije da će u Srbiji biti gradjen magistralni gasovod "Južni potok" već samo jedan krak. Najveći protivnik ruske ponude je ministar ekonomije Mladjan Dinkić koji, kako saznajemo, namerava da podnese ostavku na mesto u radnoj grupi za saradnju Srbije i Rusije o naftnoj i gasnoj saradnji, na čijem je čelu premijer Vojislav Koštunica.

Ni potpredsednik Vlade Božidar Djelić nije naklonjen ovakvom aranžmanu s Rusima, ali zbog političkih aranžmana sa DSS, u DS sada ne žele da otvaraju ovu temu. "DSS insistira da se odluka donese do 18. januara jer će tada predsednik Rusije Vladimir Putin boraviti u Sofiji", tvrdi izvor "Blica" blizak pregovorima.

Zanimljivo je da se tačno i ne zna koji su sve ministri članovi radne grupe koja odlučuje o ruskoj ponudi, a "Blic" iz pres službe Vlade nije juče uspeo da dobije njihova imena.

Prema ruskom predlogu, status gasovoda je nedefinisan, a Rusi su samo naveli da trasa budućeg gasovoda nije odredjena i da će to biti učinjeno do kraja naredne godine "po tržišnim principima".

Kada je reč o propusnoj moći gasovoda koji bi išao kroz Srbiju, oni su spremni za izgradnju kraka koji bi imao propusnu moć od 10 milijardi kubnih metara, što je malo u odnosu na bugarski deo gasovoda koji, recimo, ima 30 milijardi kubnih metara.

Kada je reč o skladištu gasa u Banatskom Dvoru, Rusi nude kapacitet od 300 miliona kubnih metara što je pet puta manje od onoga što je bio srpski predlog.

Interesantno je da nema garancija ni za akcionare NIS, što bi moglo da dovede u pitanje realizaciju podele besplatnih akcija, odnosno iznos koji bi gradjani i zaposleni u NIS trebalo da dobiju.

Rusi su posebno zatražili da Vlada Srbije produži uredbu o zabrani uvoza naftnih derivata do kraja 2012. godine, kao i moratorijum na ekološke norme EU do istog datuma, što bi posebno uticalo na stanje Rafinerije Pančevo.

"Gaspromnjeftu" bi po tom predlogu, bio i omogućen monopol na preradu nafte u Srbiji do liberalizacije 2012. godine.

Ekonomisti i stručnjaci smatraju da je oko milijardu evra za NIS malo i slažu se bi se prava ponuda mogla dobiti na tenderu.

Ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Aleksejev nije želeo da iznosi detalje oko sporazuma koji je Vlada Rusije 11. decembra potpisala sa Srbijom o saradnji u oblasti energetike, kao ni pisanja medija da je ruska kompanija "Gasprom" ponudila milijardu evra za NIS.

Prema njegovim rečima, Rusija nema mnogo konkurenata u energetici, a oni koji i postoje samo su alternativa koja kupuje energente od njih i kasnije ih preprodaje po višim cenama.

Generalni direktor NIS-a Srdjan Bošnjaković izjavio je "da nema preciznih podataka šta je Vlada Rusije u ovom trenutku spremna da ponudi za privatizaciju NIS".

Bošnjaković nije precizirao koliko je novca Vlada Rusije ponudila Srbiji za većinsko vlasništvo u NIS, ali je rekao da je ruska strana "definisala kupovinu kroz globalni pristup". Taj pristup, kako je rekao, uključuje prodaju NIS, prolazak kraka gasovoda "Južni tok“ kroz Srbiju i zajedničko ulaganje u nastavak izgradnje skladišta gasa u Banatskom Dvoru.

"Nama je prihvatljiva sinergija sa ruskim partnerom zbog dosadašnjeg pozitivnog iskustva. Nije nam bitan model privatizacije, bitan nam je ugovor. Ako se sve obaveze i želje ostvare, onda će to biti ključni dokument", rekao je Bošnjaković i dodao da su za NIS posebno važni investicioni planovi.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image