To je osim nje potvrdio i prof. dr Dušan Stanojević, direktor Ginekološko-akušerske klinike "Narodni front" u Beogradu, ustanove nadležne za tu proceduru.

Hoće li doktorka Stanojčić na kraju procedure, koja traje najmanje dve godine, zaista postati - doktor, videće se.

Procedura za promenu pola dr Stanojčić otpočela je u četvrtak 8. oktobra ujutro. Čitav tim lekara mora da učestvuje u toj proceduri i da se na kraju izjasni "za" ili "protiv". Više od tri decenije radim hirurške intervencije. Promeni pola podvrgavaju se osobe iz, uglavnom, medicinskih i sličnih razloga. Ovo je, koliko znam, prvi put da neko menja pol, a da je motiv ekonomski. Budući da je tom svojom namerom pokazala veću snagu i hrabrost nego muškarci, operaciju ću joj, ako do nje zaista dođe, uraditi besplatno", rekao je dr Stanojević.

Dr Mira Stanojčić je mogućnost promene pola nagovestila u razgovoru sa novinarima u ponedeljak, 5. oktobra, kao svojevrsni protest protiv ranijeg penzionisanja radnica u javnom sektoru sa navršenih 60 i po godina života, umesto dosadašnjih 65.

U međuvremenu je primila rešenje po kojem mora da ode na neiskorišćeni godišnji odmor, pišu "Večernje novosti."

"Ovim zakonom, žene su dovedene u neravnopravan položaj naspram muškaraca, koji i dalje imaju pravo da rade do 65. godine. To je pravno nasilje nad ženama, a političari se utrkuju u davanju izjava o ravnopravnosti polova. U srpskoj medicini već postoji problem manjka specijalista, koji će ovim prevremenim penzionisanjem lekarki, postati još veći. Narod neće imati ko da leči", upozorava dr Stanojčić.

U međuvremenu, Ustavni sud je privremeno obustavio primenu člana 20. Zakona o maksimalnom broju zaposlenih u javnom sektoru, koji praktično onemogućava žene da rade do maksimalne starosne granice za odlazak u penziju, koja je dozvoljena muškarcima.

Ovo rešenje važiće do donošenja konačne odluke da li su sporne odredbe u skladu sa Ustavom ili ne.

Sud je ocenio da je propisivanje zakonskog osnova za prestanak radnog odnosa zbog navršenja određenih godina života, koje se odnosi samo na žene, sporno sa stanovišta Ustavom garantovane zabrane diskriminacije po osnovu pola, a posredno i sa stanovišta Ustavom zajemčene dostupnosti svih radnih mesta svima pod jednakim uslovima, piše u saopštenju USS.