• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U "Gazpromu" zadovoljni platformom Vlade

Ruski energetski koncern "Gazprom" zadovoljan je Platformom za pregovore o Sporazumu izmedju vlada Srbije i Rusije o saradnji u oblasti naftne i gasne privrede, rečeno je Tanjugu u toj kompaniji.

Ruski energetski koncern "Gazprom" zadovoljan je Platformom za pregovore o Sporazumu izmedju vlada Srbije i Rusije o saradnji u oblasti naftne i gasne privrede, rečeno je Tanjugu u toj kompaniji.

U "Gazpromu" ocenjuju da Platforma predstavlja suštinski napredak ka sklapanju sporazuma o saradnji Srbije i Rusije u oblasti energetike, čiji je predlog vladi Srbije predat 11. decembra.

U "Gazpromu" najavljuju da će posle novogodišnjih i božićnih praznika ovlašćeni predstavnici te kompanije doputovati u Beograd, kako bi se sa srpskim partnerima razmotrile sve tačke Platforme, koju je juče usvojila Vlada Srbije.

To će otvoriti put ka postizanju konačnog sporazuma na obostranu korist, ističu u "Gazpromu".

Enerdžiobzerver, privatni sajt koji emituje informacije o energetici, prethodno je objavio da je koncern Gazprom od vanredne sednice Vlade Srbije očekivao pozitivan odgovor na rusku inicijativu o srpsko - ruskom energetskom sporazumu, ocenio je

Podsećajući da je na sednici u subotu usvojena samo Platforma za pregovore o Sporazumu izmedju vlada Srbije i Ruske Federacije o saradnji u oblasti naftne i gasne privrede, to Internet glasilo dodaje da "to znači da ruski predlog nije naišao na odobravanje i oduševljenje kod većine ministara iz ekonomskog dela Vlade, kako su Rusi očekivali".

Prema prognozi Enerdžiobzervera, ukoliko je Gazprom zaista zainteresovan za Naftnu industriju Srbije (NIS) onda će morati značajno da smanji monopolističke apetite po pitanju srpskog naftnog i gasnog sektora i ponudi dva odvojena energetska paketa - jedan koji će se odnositi na gasovod "Južni potok" i drugi na NIS.

Enerdžiobzerver ističe da je, prema njihovim saznanjima, Gazprom poprilično uznemirila inicijativa madjarskog Mola o stvaranju gasne regionalne balkanske i centralnoevropske kompanije, jer se ta ideja pojavila kao potpuno neočekivana alternativa za ruski gasovod "Južni potok".

"Ta ideja je veoma realna i može mnogo brže da se realizuje od 'Južnog potoka', jer zemlje koje bi ušle u zajedničku kompaniju već imaju sopstvenu gasnu infrastrukturu, koju treba samo na adekvatan način povezati i proširiti", smatra taj privatni Internet portal, koji emituje informacije o energetici, sa posebnim akcentom na situaciju u jugoistočnoj Evropi.

Što se tiče napajanja gasom, na sajtu se ističe da ruski energenti mogu da zamene isporuke iz Irana, Azerbejdžana, a sve izvesniji je i Transkaspijski gasovod, koji zaobilazi Rusiju.

Pritom, sve zemlje koje će ući u zajedničku kompaniju imaće ravnopravan tretman, mogućnost da biraju dostavljača i da ostvaruju profit, navedeno je u saopštenju Enerdžiobzervera.

Nije samo Dinkić protiv ponude Rusa za NIS

Ministar bez portfelja Dragan Djilas izjavio je da nije istina da su svi članovi Radne gupe Vlade Srbije, osim ministra Mladjana Dinkića, bili za to da se prihvati prva ponuda ruske strane i cena od 500 miliona evra za 51 odsto učešća u NIS-u.

"Istina je da sam zamerio ministru Dinkiću zbog njegovih istupa u javnosti, jer se iz njih moglo zaključiti da su svi članovi Radne grupe osim njega bili za to da se prihvati prva ponuda ruske strane i cena od 500 miliona evra, što apsolutno nije istina", rekao je Djilas agenciji Beta.

On je rekao da je Radna grupa na svim sednicama isticala strateški značaj gasovoda za Srbiju, ali da se tražilo da prvo budu poznati njegovi trasa i kapacitet, a zatim da se predje na razgovore o ceni za NIS.

"Na svim sednicama Radne grupe istican je strateški značaj Srbije da gasovod prodje kroz našu zemlju, ali je u većini diskusija traženo da prvo budu poznati trasa i kapacitet gasovoda, pa da se tek onda predje na razgovore o ceni za NIS, uz napomenu da prva ponudjena cena nije prihvatljiva", istakao je ministar bez portfelja zadužen za sprovodjenje NIP-a.

On je dodao da se na sednici vlade zalagao za nastavak pregovora sa ruskom stranom, na osnovu platforme koju je predložila Radna grupa, čiji je i on član.

"Traženo je i poštovanje ekoloških standarda i modernizacija rafinerija u naredne dve godine, što je u medjuvremenu potpredsednik (Božidar) Djelić već dogovorio sa ruskom stranom", rekao je Djilas.

Prema njegovim rečima, za energetsku stabilnost Srbije i njenu evropsku budućnost od izuzetnog je značaja da gasovod koji povezuje Rusiju i zapadnu Evropu prodje kroz Srbiju, a od tranzitnih i transportnih taksi zemlja bi imala i veliku finansijsku korist.

"Zato treba pažljivo izračunati šta nam gasovod donosi, realno sagledati vrednost NIS-a, na osnovu procena stranih konsultanata koje je angažovala prethodna vlada, i u pregovorima sa ruskom stranom postići sporazum koji mora da bude u skladu sa dugoročnim strateškim i ekonomskim interesima Srbije", istakao je Djilas.

Vlada Srbije je u subotu je usvojila platformu za pregovore o sporazumu o saradnji Srbije i Rusije u oblasti naftne i gasne privrede.

Srpski ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mladjan Dinkić izjavio je da ministri iz G17 plus nisu glasali za platformu.

On je naglasio da je ruska ponuda o energetskoj saradnji veoma nepovoljna, jer se uopšte ne garantuje da će magistralni gasovod "Južni potok" proći kroz Srbiju.

S druge strane, prema njegovim rečima, ruska strana traži da odmah preuzme 51 odsto udela u NIS-u, za šta je ponudjeno samo 400 miliona evra, što je, kako je ocenio Dinkić, duplo niže od trenutne knjigovodstvene vrednosti srpske nacionalne naftne kompanije.

Sajt Enerdžiobzerver objavio je da Vlada Srbije ima rok da se o ruskoj ponudi izjasni do 18. januara.

Jovanović: NIS dokaz korupcije u vrhu države

Predsednički kandidat i lider Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović ocenio je da odluka Vlade Srbije da nastavi pregovore sa ruskim Gaspromom predstavlja dokaz "korumpiranosti državnog vrha".

"Odluka Vlade da se nastave pregovori o sramnoj ponudi Gasproma koji želi da preuzme najveću firmu naše države i njen monopol, za vrednost Robnih kuća koje su deset godina u stečaju, predstavlja krunski dokaz korumpiranosti državnog vrha, oličenih u Koštunici i njegovim predsedničkim kandidatima Tadiću i Nikoliću", rekao je Jovanović, a prenosi LDP u saopštenju.

Kako se ističe, Jovanović je, govoreći predstavnicima beogradskih odbora o predstojećim predsedničkim i lokalnim izborima, istakao i da se "Kosovo ne može vratiti u Srbiju poklanjanjem NIS-a Rusiji".

"Posle Rezolucije koja zatvara evropsku budućnost Srbije, jučerašnja sednica Vlade pokazuje prave motive kojima predsednik i premijer žele novu izolaciju Srbije. Po uzoru na Miloševićevo vreme, samo u takvoj zemlji, kriminal i korupcija mogu da budu opravdani takozvanim 'državnim i nacionalnim interesima'", rekao je lider LDP-a.

Dodao je da ako se pomenuti aranžman, koji predstavlja "flagrantni čin veleizdaje" zaista ostvari, LDP smatra da će i NIS morati da prodje isti put kao i Mobtel. (Beta)

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image