• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Super Ćira: Smrt za džeparoše, vraća izgubljeno

Izvor mondo.rs

Policijski inspektor Živorad Ćirković je istovremeno "smrt za džeparoše" i "serijski pošteni nalazač" raznih izgubljenih stvari na beogradskoj Železničkoj stanici, a jednom vlasniku je vratio ukupno 16.500 izgubljenih evra.

Mnogi od nas bi skakali od sreće kada bi pronašli 100 evra, a kamoli da ispred svojih nogu ugledaju više od 25 takvih novčanica i štednu knjižicu sa pozamašnom upisanom sumom.

Ovih dana jedan policijki inspektor, koji je naleteo na novac i knjižice, sve je pošteno vratio vlasniku, piše "Politika".

"Ni trenutka nisam razmišljao šta da radim. Bilo mi je važno da što pre otkrijem vlasnika i da mu vratim pare i knjižice", kaže Živorad Ćirković iz policijske ispostave na Železničkoj stanici.

Izgubljeni novac ovaj iskusni policajac otkrio je sasvim slučajno.

"Kolege i ja smo tog jutra, 14. oktobra, kontrolisali istovar automobila sa auto-voza iz Crne Gore. Pregledali smo poslednje vozilo kada sam na betonu ugledao otvorenu kutiju od ce-dea iz koje je virilo nešto nalik na naše stare crvene pasoše. Podigao sam kutiju, ali nisam uspeo ni da je pogledam jer sam moramo da nastavim započeti posao. Tek kada sam stigao u stanicu i bukvalno zakoračio na prvi stepeni otvorio sam omot i ugledao veću količinu evra. Tada sam shvatio i da dokumenti crvenih korica nisu pasoši, nego štedne knjižice", priseća se Ćirković.

On je odmah otišao u kancelariju, obavestio šefa smene i kolegu.

Poštena porodica

Živorad nije jedini član porodice Ćirković koga krasi poštenje i koji postupa onako kako čovek koji ima karakter radi - nađeno vrati onome kome i pripada. Njegov rođeni brat je slično postupio pre 20 godina. "Živeli smo u Mladenovcu i brat je pronašao torbicu u kojoj su bila dokumenta, karte i 700 tadašnjih nemačkih maraka. Torbica je pripadala vozaču koji je vozio ture ka Bosni i slučajno je izgubio. Brat je pozvao čoveka i vratio mu novac", kaže Živorad Ćirković.

"U knjižicama je pisalo ime i prezime vlasnika, pa smo odmah pozvali 'Poštansku štedionicu' kako bismo dobili kontakt telefon, a među novcem smo slučajno našli ceduljicu za kupovinu ogreva na kojoj se nalazio broj mobilnog telefona. Pre poziva, ipak smo prebrojali novac i upisali to u protokol. U štednim knjižicama je upisano oko13.700 evra, a u novčanim apoenima 2.850 evra", kaže Ćirković.

Inspektori su požurili da što pre nađu vlasnika, jer su pretpostavljali da je u blizini.

"Pozvali smo i broj sa ceduljice i ispostavilo se da je reč o vlasniku. Predstavio sam se i pitao ga da li je nešto izgubio. Rekao je samo da mu je nestalo nešto krupno. Opet sam mu objasnio ko sam i pitao ga šta mu nedostaje. Tek onda je ispričao da je izgubio veću količinu evra i štedne knjižice. Pozvao sam ga da dođe u policijsku stanicu po novac", kaže Ćirković.

Kada se pojavio na vratima policijske stanice, vlasnik izgubljenih stvari, kažu u policiji, i dalje je bio u neverici. Tek kada je video novac i štedne knjižice osmeh mu je ozario lice.

"Nije prestajao da mi se zahvaljuje. Pokušao je da nam objasni kako je izgubio novac, ali izgleda da ni on sam nije siguran kako se to dogodilo. Koliko smo razumeli, izgleda da mu je taj ce-de, u kojem je sakrio novac, ispao prilikom plaćanja računa na obližnjem kiosku. On je poreklom iz Bijelog Polja, a u Srbiji radi sezonske poslove", navodi Ćirković.

Osim što pronalazi izgubljene stvari, inspektor Ćirković se "specijalizovao" i za otkrivanje džeparoša oko Autobuske stanice i Železničke stanice.

Kada je on na terenu, džeparoši su u svojim kućama, piše "Politika".

"Otkako sam 1999. godine iz Uroševca stigao u Beograd, dobio sam nameštenje u policijskoj ispostavi na Železničkoj stanici. Jedan od redovnih poslova bilo je i otkrivanje i praćenje džeparoša kojih je oko ove dve stanice bilo mnogo. Vrlo brzo sam, uz pomoć starijeg kolege, naučio kako da prepoznam džeparoša, ali i da ga privedem u pravom trenutku, kako bi zaista odgovarao pred sudijom. Za policajca je lakše ako kod džeparoša pronađe tuđa dokumenta, torbice i novac, ali problematično kada ga zateknemo samo s novcem, jer treba dokazati da ga je zaista i ukrao. Zato ih ja hvatam u trenutku kada izvuku novčanik", otkriva tajne svog zanata Ćirković.

Ali otkako je Ćira, kako ga poznanici oslovljavaju, počeo da patrolira prostorom oko Železničke stanice i Autobuske stanice, džeparoši su prestali da obilaze ovaj kraj.

"Ponekad zaluta poneki novi džeparoš koji ne zna teren, a ne zna za mene i moje kolege, ali mi ga vrlo lako otkrijemo. Stari džeparoši se ovde retko vraćaju i ovaj prostor obilaze u širokom luku. Nedavno sam sreo jednog od njih, koji je posle nekoliko godina izašao iz zatvora. Rekao mi je da je počeo noću da me sanja", priča uz osmeh Ćirković.

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Ludvig-a

Bravo,dobri covece,retki su danas takvi ........ali,pitam se ko to,i koliko ceni???

da

Bravo! Više ovakvih tekstova, pa će i narod biti bolji.

Gavrilo Princip

Svaka cast legendo!! Postenje se uvek isplati. Tesko je danas biti posten..

special image