Nesrećna dečica, čim dođu na svet proživljavaju strašnu apstinencijalnu krizu, poput pravih narkomana, i zato prolaze kroz višenedeljni mukotrpni proces detoksikacije organizma, piše "Informer".
Taj proces sastoji se od ubrizgavanja jakih protivotrova koji se daju direktno u venu i služe da se štetne supstance izbace iz organizma.
U novosadskom porodilištu "Betanija" ove godine rodile su se 24 takve bebe, a u Nišu 30, a u šest beogradskih porodilišta oko 100. Ovakvi slučajevi ne zaobilaze nijedan veći grad, pa ih ima i u Kragujevcu, Čačku, Užicu...
Specijalista pedijatrije Dečije klinike u Tiršovoj Saša Milićević upozorava da je u Srbiji iz godine u godinu sve veći broj beba koje se rađaju sa apstinencijalnim šokom, jer su im majke teški zavisnici od heroina, kokaina, morfijuma, trodona...
"Novorođenčad postaju zavisnici od narkotika ako su im majke tokom trudnoće koristile drogu, najčešće heroin, a koju su preko krvi prenele na fetus. Takve bebe odmah po rođenju padaju u apsitnencijalnu krizu kao pravi narkomani, zbog čega im se daje terapija za odvikavanje", kaže Milićević.
On ističe da se bebe majki zavisnica uglavnom rađaju pre vremena, imaju manju kilažu, dezorijentisane su i sa usporenim vitalnim funkcijama.
"Odmah po rođenju te bebe idu u inkubator. Obično imaju poremećaj u ishrani, uznemirene su, plaču, povraćaju, znoje se, manje spavaju, a ponekad se javlja temperatura. Nakon 24 sata, kada potvrdimo da novorođenče ima sindrom apstinencijalnog šoka, odmah krećemo sa terapijom za pročišćavanje organizma. Terapija se daje dve nedelje i podrazumeva svakodnevnu infuziju. U toj infuziji nalaze se razni antiotrovi koj pomažu da beba preko mokraće izbaci štetne supstance iz organizma", kaže Milićević.
Direktor porodilišta u Višegradskoj Aleksandar Stefanović kaže da je teško voditi evidenciju o drogiranim porodiljama, jer se u većini slučajeva ne zna da su majke koristile drogu, jer im to u kartonu nepiše, a one to prećute svom ginekologu.
DROGIRANE I NA POROĐAJU
Ginekolog u beogradskom porodilištu "Narodni front" Bojan Vasić navodi da se povremeno sreće i sa trudnicama koje su i u toku samog porođaja pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
"Dešava se da su trudnice u toku samog po dejstvom psihoaktivnih supstanci. Nažalost, najčešće naše pacijentkinje kriju svoj status ukoliko su zavisnici. Shodno tome, statistika ne odražava pravu situaciju s kojom se susrećemo", objašjava Vasić.
Ove godine u tom porodilišu rodilo se šest beba koje su odmah morale na terapiju odvikavanja od droge.
"Te bebe upućujemo na intenzivnu negu neonatologije, na čišćenje organizma. Zatim kontaktiramo centar za socijalni rad u opštini u kojoj je porodilja prijavljena, ali i njenu porodicu. Ako se radi o ženama o kojima u centru već postoji evidencija da su i ranije rađale decu koju su zanemarivale zbog problema s drogom, beba se upućuje u prihvatilište, hraniteljsku porodicu ili kod srodnika, a majka se šalje na lečenje", kažu u službi za socijalni rad klinike "Narodni front".
Direktor Kliničkog centra u Nišu Zoran Radovanović rekao je da se u niškom porodilištu godišnje prosečno rađa 30 beba zatrovanih drogom.
"Trudnica koja je koristila narkotike izoluje se u posebnu sobu i prati se njeno stanje sve do porođaja", kaže Radovanović, a prenosi "Informer".
Partizan razbio Zvezdu i odigrao najbolji meč sezone! Obradovićev tim dominirao, Grobari slavili pred Delijama
Srbija pregazila Dansku i ide na Eurobasket: Blistali Aleksa i Balša, a moglo je i ubedljivije!
"Trebalo je da ubacim 30 poena, neće niko da nas sažaljeva": Petrušev o porazu od Partizana za otrežnjenje!
Mondo ukrštenica za 22. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba