• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dinar ponovo u padu

Prema podacima Narodne banke Srbije, dinar je oslabio za 2,47 odsto prema evru u odnosu na četvrtak tako da je zvanični srednji kurs u petak viši za 1,9692 dinara i dostigao je 81,7269 dinara za evro.

Prema podacima Narodne banke Srbije (NBS), dinar je oslabio za 2,47 odsto prema evru, u odnosu na četvrtak, tako da je zvanični srednji kurs u petak viši za 1,9692 dinara i dostigao je 81,7269 dinara za evro.

U četvrtak, 3. januara, zvanični srednji kurs dinara iznosio je 79,7577 za evro.

U NBS Tanjugu je rečeno da centralna banka nije intervenisala svojim rezervama na "fiksing sastanku", iz čega proizilazi da je pad kursa rezultat ponude i tražnje na Medjubankarskom deviznom tržištu, odnosno zbog povećane tražnje deviza.

Prema saznanjima Tanjuga, evro je danas u bankama mogao da se kupi za oko 83 dinara, a u menjačnicama je prodavan i za 84 dinara.

Prema listi NBS, zvanični prodajni kurs evra danas je 81,9721 dinar.

Posle naglog pada vrednosti na 82 dinara za evro, u četvrtak, 29. decembra prošle godine kurs nacionalne valute počeo je da se smiruje i poslednjeg dana 2007. srednji kurs dinara prema evru bio je 79,24.

Toliko je iznosio i u dane novogodišnjih praznika, da bi u četvrtak, 3. januara, porastao na 79,75.

Proteklih godina, pred Novu godinu, bilo je skoro pravilo da je kurs evra niži uoči većih praznika, jer je na tržištu bila veća tražnja za dinarom, tako da mu je i cena rasla.

Pošlog četvrtka se desio izuzetak, jer je evro skočio na blizu 82 dinara po srednjem kursu, što znači da su ga menjači prodavali za oko 82,5 dinara, ali se kurs sutradan vratio ispod granice od 80.

Domaći ekonomisti i bankari su deo uticaja na kretanje kursa pripisali rastu referentne kamatne stope NBS na 10 odsto, koja bi posredno trebalo da ojača dinar, a smirivanje kursa, dan kasnije, eksperti objašnjavaju većim prilivom deviza, kao rezultat plaćanja za kupovinu Robnih kuća "Beograd".

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image