• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Protiv korupcije: Mediji ključni igrač

Izvor MONDO/Agencije

Mediji u Srbiji treba da budu ključni faktor u borbi protiv korupcije, a državne institucije efikasnije i bez političkih uticaja, zaključeno je danas na skupu povodom Međunarodnog dana borbe protiv korupcije.

Direktorka Agencije za borbu protiv korupcije Tatjana Babić poručila je danas da pravosudni organi nisu u dovoljnoj meri efikasni u borbi protiv korupcije i da su i dalje pod uticajem politike.

Babić je, na konferenciji te agencije povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv korupcije "Novinari kao partneri u borbi protiv korupcije", rekla da su novinari ključni igrači u borbi protiv korupcije.

Država generator korupcije

Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Vukašin Obradović rekao je da je država generator korupcije u medijima. "Sve dok ne budu transparentni tokovi finansiranja medija državnim novcem imaćemo korumpirane medije i korumpirane novinare", rekao je Obradović. Predsednik NUNS-a je kazao da je u Srbiji stvoren sistem zavisnosti medija od finansiranja državnim novcem, a ne tržišno od onih koji konzumiraju medije.

Kako kaže, primer za to je otvaranje zvaničnih istraga nakon što su mediji pisali o slučajevima korupcije.

"Građani, nažalost, uglavnom nemaju visoko mišljenje o novinarima i medijima, čak i kad rade profesionalno. Zato smo izabrali ovu temu za ovogodišnju konferenciju, kako bismo ohrabrili novinare da pišu o slučajevima korupcije", rekla je Babić i dodala da postoje i "drugi" novinari, kojima istina nije vrhovni cilj i koji sude i presuđuju putem medija.

Takvi mediji su, poručuje, nedopustivi, a pravosudni organi nisu u dovoljnoj meri efikasni u borbi protiv korupcije.

Pitanje zbog čega se postupci vode u medijima, a ne u nadležnim institucijama, poručuje Babić, nije za te medije već za institucije.

Naglašava i da su državi potrebni građani koji imaju kritičku svest kad je reč o medijima koji sude i presuđuju, koji nemaju toleranciju na korupciju i očekuju odgovornost odgovornih.

Predsednica Udruženja novinara Srbije Ljiljana Smajlović navela je na skupu posvećenom ulozi istraživačkog novinarstva u borbi protiv korupcije da je neophodna transparentnost tokova novca u finansiranju medija, kako iz državnih, tako i iz stranih izvora i međunarodnih organizacija.

Ona je dodala da, kada je transparentnost u pitanju, isti aršini treba da važe za državne institucije, ali i za međunarodne organizacije koje nisu lišene političke agende.

Tagovi

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

cane

Treba nam nova Agencija za borbu protiv korupcije ! Postojeća nema kredibilitet i treba je rasformirati. Zašto više niko ne pominje konferenciju za štampu na kojoj je Mario Spasić obelodanio dokaze o teškim finansijskim i drugim zloupotrebama u ovom državnom organu koji treba da bude kjlučna institucija u borbi protiv korupcije.

deda Veljko

Korupcija pocinje od vlasti. Ko se i kako zaposljava po drzavnim strukturama: od opstine javnih preduzeca do republickih organa? Traziti da mediji imaju veci znacaj je nemoralno od vlasti. Smucili ste se i bogu i ljudima.

special image