• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novi pravilnik: Oštrije kazne za studente?

Izvor MONDO/Agencije

Senat Beogradskog univerziteta usvojio je danas Predlog pravilnika o disciplinskoj odgovornosti studenata BU, koji je izazvao polemiku dekana i predstavnika Studentskog parlamenta, a o kojem će odlučiti Savet BU.

 Studentski rokovi- senat univerziteta predlaže šest rokova Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović
Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Između istalog, prema predlogu, studenti koji učine neki prekršaj za vreme protesta ili štrajka, moći će da budu disciplinski kaženjeni.

Pravilnikom je propisano da studenti treba da budu kažnjeni ako na fakultet dođu u vidno alkoholisanom stanju, ili ako konzumiraju drogu i alkohol u zgradi fakulteta, naprave materijalnu štetu, vređaju ili napadnu profesora, plagiraju ili delimično plagiraju domaći zadatak, seminarski ili semestralni rad ili projekte, zbog tuče i drugih izgreda.

Predstavnici studenata tražili su da studenti koji naprave neki od prekršaja na studentskim protestima budu izuzeti iz ovog pravilnika.

U predlogu Pravilnika, pravi se razlika između lakših i težih prekršaja.

Prema rečima dekana Ekonomskog fakulteta Branislava Boričića, Senat je usvojio većinu sugestija studenata i novi pravilnik je iskorak u odnosu na prethodni, jer omogućava pravičnije izricanje mera povodom disciplinskih prekršaja studenata.

"Prethodni pravilnik je bio grub, kao da je bilo samo tri disciplinska prekršaja i samo dve-tri mere, a sada je to prošireno, uneti su disciplinski prekršaji koje su donele savremene tehnologije, pojavljuje se i plagiranje... shodno tome, proširena je lepeza disciplinskih mera", rekao je on novinarima nakon sednice.

Do sada je, kako je objasnio, najteža kazna za prekršaj bila zabrana polaganja ispita i isključenje sa fakulteta 15 sedmica, odnosno jedan semetar, a sada su predviđene i kazne zabrane polaganja ispita u jednom ili dva roka, bez isključenja, kao i zabrana polaganja samo jednog ispita.

Najveća kazna je potpuno isključenje fakulteta, kao i isključenje na godinu dana, ali kako je rekao Boričić, to nije vezano samo za disciplinske prekršaje, već i za krivična dela.

Kada je reč o prekršajima za vreme protesta, Boričić je ukazao da se Pravilnik odnosi na pojedinačnu odgovornost studenata, te da ga studenti nisu dobro razumeli.

"Protesti su specifična situacija i postupa se na specifične načine, pravilnik se ne bavi protestima, ali sprečava da se pod kišobranom protesta dešavaju prekršaji koji sa njim nemaju veze, a da budu u senci i abolirani od disciplinske odgovornosti", rekao je Boričić.

Senat je usvojio i Predlog izmena i dopuna Statuta, kojima se predviđa da fakulteti u sastavu BU ubuduće imaju šest ispitnih rokova.

Naime, na sednici Senata usvojen je predlog da se član 100. Statuta izmeni, i da umesto "najviše šest" propiše da fakulteti imaju šest rokova.
Takođe, propisano je i da Univerzitet i fakulteti u njegovom sastavu opstim aktom utrvđuju broj i termine održavanja ispitnih rokova.
Te izmene naći će se na sednici Saveta Univerziteta, koji će raspravljati o njima.
Na današnjoj sednici usvojen je i Pravilnik o vrednovanju stranih studijskih programa i priznavanju stranih visokoškolskih isprava radi nastavka školovanja.
Usvanjanje Pravilnika o postupcima pripreme i uslovima za odbranu doktorske disertacije, Kodeksa profesionalne etike UBU i Pravilnika o postupcima utvrđivanja plagiranja, auto-plagiranja, izmišljanja rezultata i krivotvorenja odloženo je sa narednu sednicu Senata, koja će biti održana krajem januara.
Kako je rekao rektor BU Vladimir Bumbaširević, Kodeks i Pravilnik o plagiranju tek danas su dostavljeni dekanima, te je potrebno vreme kako bi oni uputili sugestije.

Tagovi

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

IUS

Polaganje na bubicu , suspenzija od dve godine bar, prepisivanje takodje. Ne treba tebi nikakva teorija ako hoces da polozis. Studenti prava se loze na filmove , sudnice i lazno vidjenje prakse od prve godine. Svaka budaletina moze da za godinu dana savlada skoro sve pozitivno pravne propise i bude solidan prakticar. Samo siroko posmatranje stvari, kroz teorijski,uporedni i istorijski kontekst, formira kvalitetne pravnike, erudite.Naravno uz obavezno savladanje izrade pravnih akata, i znanje pozitivnih propisa. Pozitivni propisi su ono sto se "buba", zaboravlja lako, i ceo zivot menja i uci. Kvalitetne teorije opstaju vekovima, iz njih se radjaju osnovna nacela i principi, koji daju smisao pojedinim zakonskim resenjima. Zahtevati da se pravo lisi teorije a da ostane suvi zakon , je kao zahtevati ubrzani kurs bubanja , kao da skines meso a ostavis samo kosti. Inace ova replika kao i komentar na koji repliciram nemaju veze sa samim vestima. P.S. Studenti cesto ono sto im stvara poteskoce nazivaju "nepotrebni",polazeci od sebe samih, a nekome je to i te kako potrebno. Zahtevati da se smanji gradivo i snize kriterijumi da bi mediokritetima bio olaksan put do vec unazadjenog pravosudja(zbog takvih kadrova) je zloci ne samo prema nauci , vec pre svega prema natprosecnim studentima.

J

Pravilnik je u redu. Međutim, na isti način treba regulisati ponašanje profesora. Ja još uvek nisam videla studenta koji je pijan došao na fakultet, dok je kod pojedinih profesora to normalna pojava. Takođe, vređanje i maltretiranje od strane profesora, koje se često toleriše na fakultetu, mora da bude sankcionisano. Potrebno je utvrditi standard ocenjivanja na usmenim ispitima. Neretko ocena zavisi isključivo od trenutnog raspoloženja profesora, a ne od stvarnog znanja studenta. Jedno je oboriti studenta kada stvarno ne zna (to je sasvim u redu), a totalno druga stvar je kada neko ima znanje, odgovori na pitanja, ali je profesor ljut jer nije mogao da nađe parking mesto ili se posvađao/la sa bračnim partnerom pa mora na nekome da se iskali. I na kraju, ne samo da je potrebno usvojiti odgovarajuće pravilnike, nego je potrebno da se pravila i sankcije zaista i primenjuju u praksi.

neko

@J Ocenjivanje se vrsi na osnovu subjektivnog osecaja profesora, tako je oduvek bilo. Ali prema bolonji je postavljena skala predispitnih poena do 50 i na ispitu isto tako 50. Vama se cini da profesor nekog obori samo zato sto je ustao na levu nogu. Ali osoba sa 40 predispitnih poena moze da zna slabije za 6, dok osoba sa 30 predispitnih poena mnogo vise da zna. Isto tako, osoba koja ima minimalnih 30 poena moze na ispitu da da savrsen odgovor,ali ne moze da dobije vise od osam jer maksimalno na ispitu moze da dobije 50 poena. Najveci problem kod ocenjivanja,a i polaganja ispita, na skoro svim univerzitetima je neprimenjivanje bolonje od mnogih profesora i neuskladjeno gradivo. Na primer na pravnim fakultetima jedan deo gradiva se odnosi pozitivno pravo koje mora da se uci zbog prakticnog rada, a isto tako ogroman deo gradiva se odnosi na teorijske postavke i razmisljanja pravnika u proslosti. Najveci deo tog teorijskog gradiva je nepotreban jer svaki pravni fakultet ima predmet razvitak prava (razliciti su nazivi) i razvitak srpskog prava,takodje i kao izborni predmet se javljaju pravne teorije, a materija te vrste u ostalim predmetima je veoma opterecujuca posebno kod teskih ispita, a nije ni potrebna osim za studente koji imaju afinitete ka naucnom radu,a vecina studenata prava ima afinitet ka prakticnoj primeni prava. I mnogo nedostaje praksa. Bolje je suziti gradivo i usmeravati studente kroz izborne predmete u skladu sa afinitetima, a to smanjeno gradivo popuniti prakticnim radionicama. Ovako dobijamo gomilu bubaca napumpanih gomilom neupotrebljivih informacija, a ako kroz dve godine staziranja ne dobiju dobru praksu tesko da ce da isplivaju i ostvare svoj potencijal,mnogi od njih ne savladaju ni pravosudni ispit. Ne znam kako je na drugim fakultetima,ali verujem da je i kod njih tako.

special image