• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Epidemija žutice u Nišu ne jenjava

Epidemija žutice u Nišu još uvek traje, a u poslednjih pet dana evidentirano je 29 novih slučajeva žutice. Ukupni broj obolelih od početka epidemije, pre gotovo četiri meseca, veći je od hiljadu.

Epidemija žutice u Nišu još uvek traje, a u poslednjih pet dana evidentirano je 29 novih slučajeva žutice.
Ukupni broj obolelih od početka epidemije, pre gotovo četiri meseca, veći je od hiljadu.

"Ovo prevazilazi i moje najcrnje slutnje, očekivao sam da u januaru bude samo po par obolelih dnevno i da polako počinje da se gasi epidemija", rekao je agenciji Beta direktor Infektivne klinike u Nišu Žarko Ranković.

On je kazao da je tokom vikenda bilo 12 novoobolelih a da je do jutros obolelo još 17 osoba.

"Nisu svi iz Niša, među obolelima su i meštani Aleksainca i drugih opština i mesta pored Niša", rekao je Ranković i dodao da je na Infektivnoj klinici trenutno hospitalizovano 15 pacijenata sa kliničkom slikom virusnog hepatitisa A.

"Nismo još uvek završili posao, moramo zaista ozbiljno da apelujemo na one koji rade sa hranom u restoranima, u objektima brze hrane kao i u školama da striktno vode računa o ličnoj higijeni", rekao je Ranković.

Epidemija žutice u Nišu prijavljena je početkom septembra kada su zabeleženi sporadični slučajevi ali se broj obolelih naglo povećao krajem oktobra prošle godine.

Inkubacija kod žutice izazvane virusom hepatitisa A traje od 15 od 50 dana, a osoba koja je zaražena je infektivna odnosno može da prenese bolest od sedam do 14 dana pre pojave prvih simptoma bolesti kao i sedam dana nakon toga.

Simtomi žutice su glavobolja, povišena temperatura, bolovi u zglobovima i mišićima, mučnina, povraćanje, umor, gubitak apetita, tamna mokraća, dijareja i žutilo kože i sluzokože.

Niški epidemiolozi od pojave epidemije tvrde da se žutica prenosi kontaktom ali da je uzrok epidemije teško utvrditi zbog dugog perioda inkubacije.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image