Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić izjavio je da građani, koji su upisani u birački spisak i nemaju državljanstvo Srbije, a podneli su zahtev za državljanstvo, treba da se prijave za besplatne akcije.

"Agencija, koja dobije sve te prijave, onda će to proveriti kod nadležnih organa", rekao je Dinkić u intervjuu Televiziji B92, komentarišući slučajeve građana, kao što su, na primer, Crnogorci, koji žive u Srbiji.

On je ponovio da je uslov za dobijanje besplatnih akcija da građani budu državljani Srbije, da su upisani u birački spisak i da imaju prebivalište u Srbiji.

"Ako u toku provere dobijemo podatak od nadležnog državnog organa koji izdaje državljanstvo da taj građanin jeste državljanin sa danom 3. januar, onda će on steći pravo na akcije. Ako dobijemo negativan odgovor, on neće steći", rekao je Dinkić.

Dinkić je demantovao predizborne glasine o "gubitku prava na akcije u slučaju neizlaženja na izbore".
On je dodao da, ako neko nije upisan u birački spisak, može da se upiše u njega do 31. jula i potvrdio da od ponedeljka počinje upis građana za akcije.

Upitan o njegovom upozorenju da će akcije NIS-a, ukoliko se sklopi energetski aranžman sa Rusijom, opasti "sa 200 na 30 evra", Dinkić je odgovorio da cena koja se ostvari za NIS jeste bitna za početnu cenu akcija, koje građani dobiju besplatno i za radnike u NIS-u.

Međutim, oni koji ne budu odmah prodali te akcije, kada ih budu dobili, bez obzira na početnu cenu, ako budu strpljivi i budu čekali, na kraju će dočekati pravu tržišnu cenu, koja će se formirati na berzi, najavio je Dinkić.

On je izrazio uverenje da će na berzi biti ostvarena daleko veća vrednost akcija i dodao da zbog toga i traži od kolega "da na kraju ispregovaraju daleko bolju cenu za NIS".

Dinkić je podsetio da građani mogu da počnu da trguju svojim akcijama u roku od šest meseci od momenta formiranja tržišne cene za svako od preduzeća - "Telekom", "Jat ervejz", "Aerodrom Beograd", "EPS", "NIS" i "Galenika".

Ističući da je u planu raspisivanje javnog konkursa za izbor savetnika za inicijalnu ponudu akcija za "Telekom", Dinkić je najavio mogućnost da krajem ove godine "Telekom" izađe na berzu sa svojom inicijalnom javnom ponudom akcija i formiraće se tržišna cena.

To znači da građani prvi novac od besplatnih akcija mogu očekivati u roku od godinu dana, odnosno u januaru sledeće godine, a da trguju akcijama u prvoj polovini sledeće godine, objasnio je Dinkić.
Sva ova preduzeća moraju da formiraju tržišne cene svojih akcija najkasnije do kraja 2010. godine, a poslednje preduzeće koje će to učiniti biće EPS, najavio je Dinkić.

Prema njegovim rečima, predviđena je i mogućnost nasleđivanja prava na akcije ako se dogode smrtni slučajevi.

Dinkić je procenio da će realna vrednost koja će biti na raspolaganju građanima iznositi oko četiri milijarde evra, što zavisi od tržišta i od ishoda predsedničkih izbora.

(Tanjug)