Oteti srpski državljani poginuli u Libiji?
Ilustracija MONDO/Googlemaps/Facebook-Sladjana,stankovic 

 Dvoje službenika ambasade Srbije u Libiji Slađana Stanković i Jovica Stepić poginuli su u američkom bombardovanju uporišta Islamske države u gradu Sabrata u Libiji, izjavio je danas prvi potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić.

Dačić je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije rekao da informacija o pogibiji dvoje službenika ne može biti formalno potvrđena, ali da su dobijene fotografije koje jasno ukazuju da je najverovatnije tačna.

"Juče popodne dobili smo informaciju iz više izvora da je u tom napadu stradalo više stranih državljana, među kojima i dvoje službenika ambasade Srbije koji su oteti 28. novembra 2015. godine", rekao je Dačić.

undefined napad



Dačić je naveo da je Pentagon sinoć saopštio da su vazdušne snage izvršile napad u Libiji na ciljeve koji predstavljaju pretnju za SAD.

Prema njegovim rečima, reč je o vazdušnim napadima američkih aviona u kojima je poginulo više od 40 ljudi, najveći deo nastradalih su Tunišani koji se nalaze u Libiji, a meta je bio kamp za koji se sumnja da pripada Islamskoj državi i "tu su bili smešteni strani državljani".

"Od BIA smo dobili informaciju o tačnoj lokaciji", rekao je Dačić.

Šef srpske diplomatije je saopštio da je o pogibiji obavestio porodice naših službenika, da je sa njima razgovarao i premijer Aleksandar Vučić i u narednim danima će biti organizovan prevoz njihovih tela i sahrana u Srbiji i komemoracija u ministarstvu.

Načelnik bezbednosti BIA Ivan Todorov rekao je da smo "mi znali gde je zgrada".

"Mi smo sa partnerskim službama došli do lokacije i grupe koja povezana sa IS, i u saradnji sa libijskom i partnerskim službama dobili informaciju", kazao je on.

Todorov je naveo da su srpske obaveštajne službe i partnerske službe imale lokaciju na kojoj se nalaze i oteti i grupa odgovorna za njihovu otmicu, a da su lokalne vlasti čekale "pravi trenutak za ozbiljnu akciju".

Pentagon je sinoć saopštio da su američki vojni avioni pogodili protekle noći više meta u Libiji, među kojima su kamp za obuku Islamske države (IS) koja se povezuje da Nuredinom Čučanom, tunišaninom koga njegova zemlja optužuje za napad na muzej u Tunisu i letovalište Sus u kojima su ubijene desetine turista.

Informaciju o napadu u kome su stradali oteti Srbi prvi je objavio portal na engleskom jeziku "Libija herald", koji je naveo da ima nepotvrđene informacije da su službenici srpske ambasade ubijeni u američkom raketiranju u Sabrati.

Vest se pojavila i na Twiteru, a prenelo ju je nekoliko stranih izveštača iz Libije, uz naznaku da su informacije nepotvrđene.

Ovu fotografiju je i libijska oružana grupa Specijalne snage za odvraćanja (Special Deterrent Forces) objavila na svojoj Facebook stranici.

Specijalne snage za odvraćanje su grupa lojalna pobunjeničkoj vladi koja sada kontroliše Tripoli na zapadu Libije.

Na fotografiji, koje je ova grupa postavila vidi se pogrebno vozilo u kojem su dva zelena kovčega, tvrdi AP u tekstu u kome navodi izjavu šefe diplomatije Ivice Dačića o pogibiji u Libiji dvoje otetih srpskih državljana.

nakon brojnih spekulacija gde su tela libijsko tužilaštvo je danas saopštilo da su tela otetih službenika ambasade Srbije u Libiji, Slađane Stanković i Jovice Stepića prebačena u Tripoli.

Kako prenosi sajt "Libija herald", tužilaštvo je u saopštenju potvrdilo da je u Tripoli preneto oko 40-tak tela, među kojima su i dvoje srpskih diplomata, nastradalih u bombardovanju kod Sabrate.

Tužilaštvo je navelo da je "sprovelo neophodne istražne radnje" na mestu vazdušnih udara u mesto Gaser Alalga, osam kilometara zapadno od Sabrate.

U saopštenju se potvrđuje da je tužilaštvo pregledalo "više od 40 tela" u bolnici u Sabrati, koja su ispitali zdravstveni zvaničnici.

Libijsko tužilaštvo navodi da su sa svih tela uzeti DNK uzorci i otisci prstiju, kao i da su napravljene fotografije, prenosi "Libija herald".

Ovo zvanično saopštenje, kako prenosi portal, sledi posle spekulacija o tome da je u zgradi bilo i do 60 pripadnika takozvane Islamske države.



Istovremeno, Pentagon je potvrdio da je letelica F-15E izvela napad u Sabrati i da je glavna meta bio terorista Nuredin Čučan, povezan sa dva smrtonosna napada na turiste u Tunisu. U napadu je ubijeno "više od 40 ljudi".

Vojni zvaničnici su rekli da je iz vazduha pogođena jedna kuća udaljena desetak kilometara od centra grada i da je tamo bio kamp za obuku ekstremista.

Američke vlasti nisu govorile o tome da li je bilo civila ili stranih državljana među ubijenima.

Kako je rekao jedan zvaničnik, pod uslovom da ostane anoniman, veruje se da je u kampu bilo oko 60 ljudi i da ima ranjenih, od kojih su neki u kritičnom stanju.

Službenici srpske ambasade Slađana Stanković i Jovica Stepić oteti su u libijskom gradu Sabrata u novembru 2015. godine.

Dvoje srpskih diplomata oteto je iz kolone vozila u kojoj je bio ambasador Srbije Oliver Potežica.

Zvaničnici Vlade i predstavnici bezbednosnih službi Srbije bili su od otmice srpskih državljana uključeni u pregovore sa libijskim vlastima o oslobađanju Slađane Stanković i Jovice Stepića.

Ministar Dačić je danas izjavio da Ministarstvo spoljnih poslova i bezbednosne službe Srbije nisu imali nikakav kontakt sa otmičarima, i nisu nikad primile bilo kakve njihove zahteve, pa ni eventualno one finansijske prirode, niti su o tome sa bilo kim pregovarali.

"Mi smo imali kontakt samo sa libijskim službama i Ministarstvom spoljnih poslova, kao i sa stranim službama", naglasio je on.

Razni navodni posrednici su se javlali porodicama, ali nijedan od njihovih navodnih zahteva, bilo da je reč o finansijama, oružju ili svakakvim drugim temama, nikad nije mogao sa libijske strane da bude potvrđen, tako da se o tome nikad nije ni moglo razgovarati, dodao je Dačić na pres konferenciji.

O detaljima otmice govorio je i premijer Aleksandar Vučić.