• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pod vodom 6.000 hektara

Izvor MONDO/Agencije

Ministarka poljoprivrede Snežana Bogosavljević Bošković izjavila je danas da je prethodnih dana poplavljeno 6.000 hektara zemljišta.

Ona je dodala su komisije za procenu štete na terenu, a polovina poplavljenog zemljišta su njive pripremljene za prolećnu setvu.

Pored njiva, poplavljeni su i malinjaci i voćnjaci, ali precizni podaci se očekuju tek kada komisije završe rad na terenu.

"Nismo imali značajnije štete u stočarstvu, jer su životinje na vreme izmeštene iz ugroženih zona" , rekla je Bogosavljević Boškovic u jutarnjem Dnevniku RTS-a.

Ona je istakla da se, prema drzavnom programu za otklanjanje posledica, po ostecenom hektaru, odnosno usevu, isplaćuje 12.000 dinara.

"Za to su obezbedena sredstava, a razgovara se sa donatorima kako bi pomogli i na drugi nacin", dodala je ministarka.

Prema njenim rečima, poljoprivrednici treba da se prijave za pomoć, a na bazi prijave komisija izlazi na teren, radi procenu stete koju salje Kancelariji za ulaganja, a isplata se vrsi preko trezora NBS, kao sto je slučaj i sa subvencijama.

Ministarka ističe da je procedura jednostavna i jasna, a da su stručne sluzbe na terenu i da informisu poljoprivrednike.

Za razliku od 2014. godine, oštećenja su mehanička.

"Nema ostećenja zemljista, izlivanja opasnih materija. U ovom slučaju samo su mehanička ostećenja - nanosi peska, šljunka, drveća, njive isečene novim bujičnim tokovima", rekla je ministarka.

Ona je napomenula da su sve službe u pripravnosti.

"Prate se prognoze, nema najava izlivanja i većih padavina. Službe su spremne da reaguju. Podigli smo nove nasipe i bedeme na kritičnim tačkama, spremni smo za svaki scenario", zaključila je ministarka poljoprivrede.

U TRSTENIKU ŠTETA 172 MILIONA

Odlukom Štaba za venredne situacije na današnjoj sednici ukinuta je vanredna situaciju na teritoriji Opštine Trstenik. Preliminarna procena štete na poplavljenim usevima i oranicama na području opštine iznosi više od 172 miliona dinara.

Zapadna Morava poplavila je oko 1200 hektara, a više od polovine ovog zemljišta čine usevi i oranice.

Prema rečima predsednika Opštine Trstenik najveću štetu pretrpeli su proizvođači voćnog i sadnog materijala.

"Prema preliminarnoj proceni, šteta na voćnom i sadnom materijalu iznosi 90 miliona dinara. Zapadna Morava izlila se na 787 hektara poljoprivrednog zemljišta i nanela štetu na usevima i povrtarskim poljoprivrednim kulturama. Ponovo je stradala i plastenička proizvodnja koja za mnoge poljoprivrednike u Trsteniku predstavlja osnovni izvor prihoda. Pod vodom su se našli i plastenici koji su dobijeni iz donacije nakon poplava 2014. godine, poplavljene su i tek obnovljene kuće jer je država nakon 2014. malo toga uradila na najvažnijem segmentu, a to je preventiva“, rekao je Aleksić i dodao da će konačna procena štete biti poznata nakon što Komisija završi obilazak svih poljoprivrednih gazdinstava.

Komisije za procenu štete na poljoprivrednim i građevinskim objektima su na terenu i procenjuju štetu na mestima gde se voda povukla.

Na teritoriji Opštine Trstenik tokom poplava ugroženo je i 10 porodičnih kuća u kojima je, u saradnji sa Zavodom za javno zdravlje urađena dezinfekcija. Građani štete na poljoprivrednim i građevinskim objektima mogu prijaviti u Uslužnom centru Opštine Trstenik i Mesnim kancelarijama do kraja marta meseca.

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image