Tih 125 dinara plaćaju svi vlasnici tri i po miliona brojila koliko ih ima u Srbiji, piše "Politika".
Trošak od evra po brojilu mora da se plati bez obzira da li je ostvarena potrošnja električne energije ili ne, a na taj iznos se obračunava i PDV i zatezna kamata, u slučaju kada obaveze nisu izmirene.
Šta je trošak javnog snabdevača i da li je naplata ove stavke zakonita, pitanje je koje jedan stanovnik Novog Sada postavio Nacionalnoj organizaciji potrošača Srbije.
NOPS smatra da je ova stavka u računima za električnu energiju protivzakonita jer EPS na ovaj način građanima ispostavlja i račun za izradu, štampanje i dostavu mesečnog obračuna na kućnu adresu, kao i troškove praćenja računa, kol centra, a tako nešto je zabranjeno Zakonom o zaštiti potrošača.
"Zakon predviđa da je trgovac dužan da za kupljenu robu ili uslugu potrošaču izda račun. Ističe se i da je zabranjeno naplaćivanje izdavanja i slanja računa i opomena potrošaču radi naplate dospelih novčanih potraživanja", kažu u organizaciji potrošača.
Predsednik te organizacije Goran Papović kaže da je "trošak javnog snabdevača" netransparentan deo računa i da je NOPS više puta slao EPS-u dopise tražeći da se preispita, ali da EPS nije odgovorio.
Račun za struju bi, tvrdi Papović, trebalo da bude manji za 125 dinara ida je povređeno pravo velikog broja građana.
U EPS-u su naveli da je stavka "trošak javnog snabdevača" uvedena 2013. godine i da je to isto što je ranije bila "naknada za merno mesto", te da "nema govora o kršenju zakona".
EPS, međutim, nije konkretno odgovorio na pitanje šta su tačno troškovi snabdevača i da li građani plaćaju i izradu i slanje računa.
Ni u Agenciji za energetiku nisu mogli da navedu o kojim je konkretno troškovima reč, jer su u pitanju "komercijalno poverljivi podaci o kojima može samo da govori vlasnik troškova (EPS)".
Na sajtu Agencije za energetiku, koja je odobrila taj trošak, navodi se da "trošak javnog snabdevača nije dodatni trošak koji se nameće kupcu, nego su na taj tarifni element raspoređeni troškovi koje ima snabdevač".
"Od tih sredstava snabdevač finansira troškove koji nastaju u poslovanju s kupcima (zaključivanje ugovora, izrade obračuna, štampanja i slanja računa, info centra... Zbog toga se plaća i u mesecima kada nema potrošnje", navodi se na sajtu Agencije.
Papović tvrdi da je upravo to dokaz da građani nezakonito plaćaju stavke koje bi trebalo da budu ukinute.
"Ako je zakon isti za sve, onda ni EPS ne bi trebalo da naplaćuje troškove izdavanja računa za električnu energiju ili bi svi ostali trgovci i pružaoci usluga trebalo da troškove izdavanja računa prebace na leđa potrošača", kaže Papović.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina