On je rekao da tranzicija nije samo prelazak iz netržišne ka tržišnoj ekonomiji, već da ona podrazumeva i transformaciju u svim oblastima - ka drugačijem društvu.

Vujović je ocenio da su reforme u tom sektoru neophodne, kao i da bi cena njihovih odlaganja bila previsoka.

Govoreći o problemima u obrazovnom sistemu Srbije, ministar je naveo da bi kod nas trebalo rešavati i neodrživu situaciju prema kojoj u pojedinim delovima zemlje ima previše ili, s druge strane, premalo đaka.

"Negde imamo škole sa 40 đaka u učionici, a u nekim mestima imamo jedva nekoliko đaka po učionici. Takvi sistemi nisu održivi jer je ili previše ili premalo đaka", rekao je on na Okruglom stolu u centrali Svetske banke na temu obrazovanja, koji je okupio njegovih 35 kolega ministara finansija iz različitih zemalja, a kojem je prisustvovao i novinar Tanjuga.

Srpski ministar je dodao da kod nas mora bolje da se izbalansira učće privatnog i javnog sektora u obrazovnom sistemu, jer je trenutno previše pritiska na javnom budžetu, a nedovoljno na privatnim izvorima.

Ovom sastanku na visokom nivou prisustvovali su i čelnici razvojnih banaka i međunarodnih finansijskih institucija, a cilj okupljanja je da se unaprede domaće i međunarodne opcije za finansiranje i uključe novi, inovativni načini finansiranja u ovom sektoru, neophodni za sigurnije obrazovanje za nove generacije.

Zaključci sa ovog sastanka obezbediće veliki imput za izveštaj Međunarodne komisije za finansiranje globalnih prilika za obrazovanje (International Commision on Financing Global Education Opportunity) i kreiranje seta politika u ovoj oblasti koje će biti predstavljene u septembru 2016. na generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.