Sindikalno organizovanje LGBT osoba - sindikat Sloga
Mondo/ Stefan Stojanović 


Kako se navodi u saopštenju tog sindikata povodom 17. maja, Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, LGBT osobe, pre svega ljudi, izloženi su netoleranciji i homofobiji na poslu, bez prava da se na adekvatan način zaštite kroz instituciju sindikata.

To je ocenjeno na zajedničkom sastanku koji je u petak 13. maja održan sa predstavnicima LGBT Srbija i LGBT radničkog pokreta Srbije.

Postoji veliki broj netolerantnih poslodavaca, koji se otvoreno ponašaju homofobično i podstiču mržnju bez ikakvog straha od sankcija, čime se najdirektnije ugrožava njihova ekonomska egzistencija, a te radnike u Srbiji nema ko sindikalno da štiti, ističe se u saopštenju.

 "Sloga" je poručila da će pružiti svaku vrstu sindikalne podrške LGBT ljudima kako bi se zaštitila njihova radna prava.

Na sastanku je konstatovano da je u sindikatima potrebno formirati sekcije koje će štititi njihova radna prava i sindikalno ih zastupati pred poslodavcem, a LGBT zajednica je spremna da se uključi u sindikalni rad.

LGBT Srbija i LGBT radnički pokret Srbije, kako se navodi, ispoljili su spremnost da se u znak solidarnosti priključe protestima i akcijama koje "Sloga" bude pokretala, a prva saradnja je dogovorena oko zajedničke podrške radnicima južnokorejske "Jure" u Srbiji, kojima se ne dozvoljava sindikalno organizovanje.

SVE MANJE FIZIČKOG NASILJA, ALI...

Istraživanje o homofobiji u Srbiji pokazalo je da ispitanici bez obzira na homofobične stavove koje imaju odbacuju fizičko nasilje nadf homoseksualnim osobama, saopšteno je danas na konferenciji u Beogradu.

Marijana Stojčić iz Centra za kvir studije, koja je radila istraživanje, rekla je da su ti podaci ohrabrujući i da predstavljaju napredak u borbi protiv homofobije.

Međutim, ona navodi da ispitanici ne prepoznaju suptilan vid nasilja, poput psihološkog nasilja, diskriminacije u školi ili na poslu, a čak postoji i sklonost da se ono opravda.

Istraživanje je pokazalo da je intezitet odbacivanja homoseksualnosti veći kod muškaraca nego kod žena.

Ispitanici smatraju i da sve osobe treba da imaju ista prava, međutim, kako je istakla Stojčićeva, u praksi je to drugačije.

Istraživanje je kvalitativnog tipa, rađeni su intervjui sa 22 heteroseksulane osobe i 22 homseksualne osobe tokom četri meseca prošle godine u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu.

Marijana Stojčić je navela da se tokom intervjua samo jedan ispitanik izjasnio da bi se u potpunosti odrekao gej ili lezbejke, ako je u pitanju blizak član njegove porodice ili dete, dok bi ostali pokušali da tu seksualnost prihvate.

Ona je rekla i da je istraživanje pokazalo da homofobičnost ne korelira sa stepenom obrazovanja, odnosno da obrazovaniji ljudi nisu manje homofobični i obrnuto.