"Poslaćemo Obradoviću i pozivnicu za Prajd, koji će ove godine biti održan 18. septembra", rekao je Boban Stojanović iz organizacije Parada ponosa na konfereciji za novinare u Medija centru, održanoj povodom 17. maja, Međunarodnog dana protiv homofobiije i transfobije.
Dodao je da će na Paradu ponosa biti pozvani i svi poslanici novog saziva parlamenta.
Anita Mitić iz Inicijative mladih za ljudska prava rekla je da su Dveri čitavo svoje delovanje zasnovale na borbi protiv LGBT prava, ali da je ona "bila prva na ulici" kada je trebalo braniti njihova demokratska prava, odnosno kada se pojavila sumnja u brojanje glasova posle izbora.
"Zato javno pozivam Boška Obradovića da podrži slobodu okupljanja", rekla je Anita Mitić.
Ona je istakla da će desničarske partije imati značajan broj poslanika u budućem sazivu parlamenta i da to izaziva zabrinutost.
"Dve parade bez nasilja ne garantuju da će tako i ostati i zato je potrebna stalna borba za prava LGBT zajednice", rekla je Anita Mitić.
Stojanović je naveo da će ove godine trasa Prajda biti proširena i da će se parada održati od Slavije do Trga Republike, i dodao da je organizatorima veoma važno da šetnja bude produžena.
"Efekti parade su probijanje leda u državnim institucijama, koje su mnogo više otvorene za ostvarivanje prava LGBT populacije, čiji su pripadnici, međutim, i dalje uplašeni da javno govore o svojoj seksualnoj orijentaciji i problemima sa kojima se susreću", rekao je Stojanović.
Saša Gajin iz Centra za unapređenje pravnih studija zauzeo se za donošenje zakona o istopolnim zajednicama ili brakovima, čime bi se pravni sistem Srbije usaglasio sa pravnim sistemima razvijenih evropskih država i SAD.
"Postignut je kakav, takav napredak u poštovanju prava LGBT osoba, ali se one i dalje plaše, a u žutoj štampi, odnosno tabloidima, svakodnevno su izložene govoru mržnje i diskriminaciji. Nema dana da na naslovnim stranama nema mržnje prema gejevima, Hrvatima ili Albancima, a tužilaštvo ne reaguje", rekao je Gajin.
Sociološkinja Marijana Stojčić rekla je da je nedavno istraživanje pokazalo da se u Srbiji verbalno nasilje prema gejevima uglavnom ne prepoznaje kao nasilje i da se prećutkuje i zataškava, a da je Parada ponosa prva asocijacija na pomen homoseksualnosti.
"Postoji neka vrsta navikavanja na LGBT zajednicu. Čak i najveći homofobi kažu da na pomen Parade ponosa okrenu glavu ili promene kanal na televiziji, što je pomak unapred u poređenju sa prethodnim godinama", rekla je Marijana Stojčić.
Savetnik u Misiji UN u Srbiji Klod Kan rekao je da je princip jednakosti u poslednjih 200 godina značajno doprineo napretku čovečanstva, a da je tokom prethodnih 30, 40 godina postignut veliki napredak u poštovanju LGBT prava.
Na konferenciji za novinare prikazani su i video spotovi kampanje koja poziva gejeve da "izađu iz ormana", odnosno da ne kriju svoju seksualnu orijentiaciju, kao i kampanje za zaštitu prava LGBT osoba.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji