On je, obraćajući se prisutnima, posle prescanja vrpce, poželeo putnicima srećan put i svima koji idu za Njujork u godinama i decenijama pred nama uvek ugodan let."Ovaj let znači novi život za nacionalnu aviokompaniju i našu zemlju, pokazuje opredeljenost u otvaranja Srbije prema svetu, kao i u dostizanju prijateljstva sa onima sa kojima to nismo mogli u poslednjih 25 godina" , naglasio je premijer podsećajući da je ovo prvi direktan let nacionalne kompanije Srbije za SAD u poslednje 24 godine.

On je ocenio da je dirketan let za Njujork velika stvar ne samo za kompaniju Er Srbija, već čitavu Srbiju, dodajući da je od velikog značaja za odlične odnose sa SAD, i da podstiče i našu ekonomsku snagu i rast.

"Ovaj let približiće Beogard i celu Srbiju Amerikancima. Možemo da imamo bolje banje, kvalitetniji smeštaj na planinama, da naša ravnica privuče američke turiste, ali i one koji su zainteresovani da ulažu u zemlju" , naglasio je Vučić.

 On je istakao da čovek uči dok je živ, a da smo mi naučili na svojim greškama iz prethodne tri decenije.

"Danas polako polažemo ispit po ispit i zemlju dovodimo do visina koje zaslužuje. Ako uspemo da sačuvamo regionalnu stabilnost, a mnogo vremena i truda investiramo u to, uspećemo da okupljamo, kao nekada građane iz bivše Jugoslavije u Beogradu, a ovaj let će u tome pomoći. Ne postoji bolji i povoljniji let za one koji bi iz Hrvatske, BiH, Makedodnije, i Crne Gore išli u Njujork" , objasnio je Vučić.

Beograd, prema njegovim rečima, postaje važan centar, te je izrazio uverenje da mnogo toga može da se uradi u budućnosti na tome.

On je ujedno izrazio žaljenje što ne može da leti za Njujork, jer mora brzo da se formira vlada.

"Ovo je jedna od snova koje sam sanjao, a govorili smo narodu da ćemo to učiniti, iako smo znali da se teško ostvaruje, jer je potrebno proći sve kontrole, a aerodrom je morao mnogo toga da uradi" , ukazao je Vučić.

undefined er srbija, avion beograd njujork

On je izrazio želju da se u narednih 100 godina nikada ne gasi ovu liniju, i podsetio da Er Srbija otvara sve više destinacija.

Takođe je izrazio očekivanje da će Er Srbija zapošljavati još više mladih, jer već sada više od 30 odsto zaposlenih čine mladi mlađi od 30 godina.

Ambasador SAD Kajl Skot čestitao je Srbiji na strateškoj odluci da otvori liniju ka "Kapiji Njujorku", ocenjujući da će ova linija pojačati veze između dve zemlje.

 On je podsetio da je nekada JAT redovno leteo za Njujork, Čikago i druge gradove u SAD, i da je tada leteo avionima Boing.

Istovremeno je ukazao da avion Erbas A330, kojim Er Srbija leti za Njujork ima odličnu opremu za ugodan let.

"Siguran sam da je ova strateška odluka dobra za Srbiju i SAD, za naše odnose i turizam" , podvukao je Skot.

Vučić je na opasku ambsadora Skota da je nekada leteo Boingom, poručio da će, kada Boing bude dao veći popust od Erbasa Srbija kupiti njihove avione.

"Sviđa nam se 747-400, on bi bio idealan, samo da daju dobar popust", rekao je Vučić.

Generalni direktor Er Srbije Dane Kondić istakao je, parafrazirajući rečenicu koju je američki astronaut izrekao prilikom sletanja na Mesec, da je ovo "danas mali korak za jednog Srbina, ali veliki korak za Srbiju."

Vučić, Kondić, Skot i generalni direktor Etihada Džejms Hogan presekli su prethodno vrpcu povodom uvođenja dirketnog leta iz Beograda za Njujork.

Prvi avion iz srpske prestonice posle četvrt veka poleteo je danas u 7.30 direktno za Njujork. Ko je sve bio u avionu, šta je na jelovniku i ostale detalje pročitajte OVDE.