Izgradnjom tog cevovoda biće rešen  višedecenijski problem vodosnabdevanja za oko 80.000 stanovnika Vranja i okoline.

Ona je, u prisustvovu ambasadora Nemačke u Srbiji Aksela Ditmana, poručila da svi gradovi i opštine u Srbiji treba da imaju uređenu infrastrukturu u dobro vodosnabdevanje.

Ditman je naglasio da je to veoma značajan projekat i da Nemačka u Srbiji ima pouzdane partnere, koji su važni za realizaciju Nemačke razvojne pomoći.

Mihajlović je najavila da će kroz započete i planirane projekte sa KfW bankom u komunalnu infrastrukturu u Vranju biti uloženo ukupno oko 30 miliona evra i da će sve biti završeno do kraja 2018.

"Svi moraju da imaju čistu vodu, uređenu kanalizacionu mrežu i deponije i drugu infrastrukturu i da po tome svi gradovi u Srbiji treba da liče jedan na drugi" , naglasila je ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Novi cevovod, u koji će biti uloženo 2,3 miliona evra, biće završen u februaru 2017. i obezbediće sigurno i redovno snabdevanja vodom u Vranju.

Reč je o prvoj fazi izgradnje novog paralelnog cevovoda, koji će ukupno biti dug 12,5 kilometara.

Oko 4.000 ljudi u trećoj visinskoj zoni grada nema vodu i deca moraju da nose vodu u školu.

Mihajlović je naglasila da je jedan od ciljeva vlade da pokaže da može puno da se uradi na razvoju infrastrukture i zahvalila Nemačkoj na programu razvojne pomoći.

Projekat se realizuje uz podršku Nemačke razvojne banke KfW kroz Program unapređenja infrastrukture u opštinama srednje veličine u Srbiji, koji sprovodi Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

Ukupna vrednost projekata sa KfW od 2000. godine je 1,6 milijardi evra, a Mihajlović dodaje da Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture trenutno realizuje projekte vredne 210 miliona evra.

Ambasador Ditman je zahvalio Mihajlovićevoj i gradonačelniku Vranja Slobodanu Milenkoviću na saradnji.

On je rekao da će biti realizovani i drugi projekti za vodovod i kanalizaciju, kao i projekat za gradnju fabrike za prečišćavanje vode, koja bi trebalo da bude završena do 2018. godine.

"Samo u oblasti vodosnabdevanja i kanalizacije u Srbiji realizujemo projekte vredne oko 250 miliona evra, a ukupna pomoć za Srbiju od 2000. je 1,6 milijardi evra!" , naveo je Ditman.

On je istakao da razvojna pomoć prati Srbiju u procesu evrointegracija podsetivši da su do sada otvorena četiri pregovaračka poglavlja.

Radovi na novom cevovodu su započeti u mestu Prvonek, koje se nalazi na oko devet kilometara od Vranjske Banje.

Glavni izvođač radova je kompanija SADE iz Francuske, a podizvođač Trejs PZP Vranje.

U toku su i radovi na zameni 14,36 kilometara dotrajale vodovodne mreže u Vranju u iznosu od 2,5 miliona evra.

Takođe, ugovara se izgradnja kanalizacione mreže i kolektora u vrednosti oko 1,27 miliona evra.
U pripremi je i postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, a procenjena vrednost investicije je oko 10 miliona evra.
U toku su ugovaranje i priprema projektne dokumentacije i očekuje se radovi krenu početkom 2017. godine.