• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skuplji hleb, gas i gorivo

Talas poskupljenja namirnica i energenata u Srbiji ne jenjava: vekna hleba "Sava" od ponedeljka je skuplja za 15 odsto i košta 38 dinara, a Srbijagas je povećao cenu gasa koji isporučuje toplanama 20,5 odsto ili 3,89 dinara po kubnom metru. Gorivo na pumpama u Srbiji biće od utorka skuplje u proseku 2,49 odsto.

Vekna hleba "Sava" koju proizvode Beogradska pekarska industrija i "Klas" od ponedeljka je skuplja za 15 odsto, tako da, umesto dosadašnjih 33 košta 38 dinara, izjavio je direktor tih pekara Momir Lazić.

Ostale vrste hleba tih proizvođača su skuplje za pet do 10 odsto, rekao je Lazić i dodao da je do poskupljenja došlo zbog povećanja "ulaznih troškova" u proizvodnji. Te dve pekare snabdevaju hlebom oko 20 odsto beogradskog tržišta.

Predsednik Unije privatnih pekara Srbije Zoran Pralica je rekao Tanjugu da su neke pekare još pre mesec dana podigle cenu hleba na 33 do 40 dinara, a one koje to još nisu uradile, narednih dana će, u zavisnosti od poslovne politike i zaliha brašna, korigovati cenu hleba.

U centralnoj i južnoj Srbiji hleb je poskupeo pre dvadesetak dana i košta od 38 do 40 dinara, jer tamošnji pekari zbog većih transportnih troškova plaćaju brašno dva dinara skuplje, rekao je Pralica.

I najveće subotičke pekare najavile su da će od 1. aprila povećati cenu hleba, u proseku za 10 odsto. Fabrika "Fidelinka", koja hlebom i pecivima snabdeva više od 50 odsto stanovništva Subotice, utvrdila je nove cene svih vrsta hleba veće za 10 odsto, dok će cene peciva ostati iste, rečeno je Tanjugu u toj mlinsko-pekarskoj organizaciji. Najprodavanije vrste hleba poskupeće najviše - u proseku za 20 odsto, tako da će beli hleb od 500 grama koštati 38 dinara, a polubeli će biti 36 dinara.

Poskupljenje su najavili i privatni pekari, kazao je Branislav Borović, predsednik sekcije pekara pri Udruženju zanatlija Subotice i dodao da će hleb do poskupljenja doći zato što su poskupele sirovine.

Gas skuplji 20,5 odsto, gorivo poskupljuje od utorka

Gorivo na pumpama u Srbiji biće od utorka skuplje u proseku 2,49 odsto, najavilo je Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije.

Kako se navodi, motorni benzini prodavaće se po cenama u proseku većim za 1,33 dinara, dok će dizel goriva biti skuplja 1,55 dinara po litru.

Litar motornog benzina (MB) i bezolovnog motornog benzina (BMB) od 95 oktana poskupeće 1,28 dinar i od sutra će se prodavati za 101,14 dinara, dok će nova cena dizela D-2 biti 86,5 dinara što je 1,42 dinara više.

Nova cena evrodizela biće 94,45 dinara po litru, što je 1,6 dinara više nego do sada, dok će se eko 3 dizel prodavati za 90,18 dinara umesto za 88,67 dinara.

Litar goriva evropremijum poskupeće 1,5 dinar i umesto za 108,58 dinara prodavaće se po ceni od 110,09 dinara.

Cena ulja za loženje od biće veća za 1,79 dinara i litar će koštati 79,76 dinara.

Poslednja promena cena naftnih derivata u Srbiji bila je 8. marta, kada je gorivo poskupelo u proseku 2,5 dinara po litru.

Gorivo u Srbiji, prema Uredbi o formiranju cena naftnih derivata po kojoj se cene usklađuju na svakih 15 dana sa kretanjem cena sirove nafte na svetskom tržištu i kursom dolara, trebalo je da poskupi 26. marta za 2,49 odsto, ali je Ministarstvo finasija odložilo poskupljenje za nedelju dana.

Srbijagas je povećao cenu gasa koji isporučuje toplanama 20,5 odsto ili 3,89 dinara po kubnom metru, potvrđeno je agenciji Beta.

Gas za daljinske sisteme grejanja od četvrtka, 27. marta košta 22,85 dinara, bez poreza na dodatu vrednost (PDV). Kako su naglasili u Srbijagasu, cena gasa za domaćinstva ostaje nepromenjena i iznosi 18,96 dinara bez PDV-a.

Cena prirodnog gasa za daljinske sisteme grejanja i domaćinstva u Srbiji, kako kažu u Srbijagasu, poslednji put je menjana 4. maja prošle godine kada je gas pojeftinio oko sedam odsto.

Srpski ministar rudarstva i energetike Aleksandar Popović sredinom marta izjavio je da se cena prirodnog gasa za domaćinstva u Srbiji neće menjati narednih nekoliko meseci, jer bi to dodatno ubrzalo inflaciju. Srbijagas je krajem februara zatražio od Vlade Srbije da zbog povećanja cena gasa koji ruski Gasprom isporučuje Srbiji za skoro 30 odsto od 2008. godine, poskupi i gas za domaćinstva i daljinske sisteme grejanja za 20 odsto.

Građani Srbije od početka godine suočeni su sa "talasom" poskupljenja osnovnih životnih namirnica.

Svinjsko meso bi u narednih mesec dana moglo da poskupi za 10 odsto, a nakon toga korekcija cena bi mogla da usledi i kod junećeg mesa.

Iako još nema najava o poskupljenju mleka, iako su veće cene energenata uticale na povećanje troškova proizvodnje, rečeno je Tanjugu u "Imleku".

Dve velike ujare "Vital" i "Sunce" najavile su da će podići cenu jestivog ulja na 145 dinara po litru, jer nisu imale dovoljno sopstvenih sirovina pa su morale da ih uvezu. Zrenjaninski "Dijamant" će do sledeće berbe suncokreta, prodavati jestivo ulje po ceni od oko 110 dinara po litru, jer ima dovoljno rezervi da u narednim mesecima po toj ceni pokrije kompletnu potrošnju jestivog ulja u Srbiji.

Kilovat čas struje poskupeo je od 1. marta za domaćinstva 3,6 odsto, dok je gorivo, koje je od 8. marta poskupelo u proseku za 2,5 dinara po litru, dostiglo cenu višu od 100 dinara. Uzimajući u obzir kretanja cene nafte na svetskom tržištu očekuje se da će cena goriva i dalje rasti.

Kada je reč o "udaru na životni standard" ne treba izgubiti iz vida i druge troškove života, kao što su taksi usluge koje su poskupele za 15,3 odsto i povećanje cena putarina za domaća vozila od 18 odsto.

Koliko Srbi troše na hranu i piće

Izdaci za ličnu potrošnju domaćinstava u Srbiji u protekloj godini iznosili su 35.414 dinara, od čega je najveći deo izdataka za hranu i bezalkoholna pića - 40,3 odsto.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, izdaci za ličnu potrošnju domaćinstava sa gradskog područja iznosili su 37.262 dinara, od čega su izdaci za hranu i bezalkoholno piće 38,6 odsto, a domaćinstava sa ostalih područja 32.759 dinara, od čega je na hranu i piće potrošeno 43,3 odsto.

Prosečna mesečna raspoloživa sredstva po domaćinstvu u 2007. godini u Srbiji bila su 39.170 dinara.
Domaćinstva sa gradskog područja su u protekloj godini mesečno raspolagala u proseku sa 42.295 dinara, a domaćinstva sa ostalih područja sa 34.678 dinara.

Od ukupno raspoloživih sredstava 93,9 odsto čine prihodi u novcu, a 6,1 odsto su prihodi u naturi.
Kod domaćinstava sa gradskog područja 98,8 odsto čine prihodi u novcu, a 1,2 odsto su prihodi u naturi, dok je kod domaćinstava sa ostalog područja taj odnos 85,2 odsto i 14,8 odsto.

Najveći udeo u novčanim prihodima za sva domaćinstva imaju prihodi iz redovnog radnog odnosa - 46,1 odsto i penzije - 27,2 odsto.

Posle hrane i bezalkoholnog pića, domaćinstva u Srbiji najviše troše na stanovanje, vodu, struju, gas i ostala goriva, zatim na zdravstvene usluge i komunikaciju.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image