• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Na pregled najduže čekaju srčani bolesnici

Na pregled kardiologa ili operaciju srca čeka se i po nekoliko meseci. Velike liste čekanja su i za operaciju katarakte, a veoma teško stanje je i u Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije, gde se na početak radioterapije čeka i do šest nedelja.

Na pregled kardiologa ili operaciju srca čeka se i po nekoliko meseci. Velike liste čekanja su i za operaciju katarakte, a veoma teško stanje je i u Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije, gde se na početak radioterapije čeka i do šest nedelja.

Ipak, rekorderi su u Kliničkom centru Srbije, gde se na magnetnu rezonancu čeka i do godinu dana.

U svim zdravstvenim ustanovama lekari insistiraju na činjenici da se svi hitni slučajevi primaju odmah, ma koji pregled ili dijagnostika da je u pitanju.

Problem nastaje onda kad lekar smatra da pacijent može da čeka, iako mu, na primer, treba neurolog zbog pucanja krvnog suda u oku, prenosi "Blic".

U Kliničko bolničkom centru "Dr Dragiša Mišović", kako tvrdi direktor dr Đorđe Bajec, najduže se čeka na eho srca i na skener, ali su to uskospecijalizovane procedure.

Čeka se i na kardiohirurške intervencije.

Kako tvrde pacijenti, a isto su potvrdili i lekari, u domovima zdravlja se najduže čeka na radiološku i ultrazvučnu dijagnostiku, veoma često i do mesec dana. I u domovima zdravlja ističu da ako je reč o akutnim, hitnim stanjima, nema dugog čekanja.

"Najveće gužve su kod očnog, ali se većina pregleda završi istog dana. Ono što se zakazuje i čeka jeste širenje zenica, ali ne duže od nekoliko dana. Redovno su velike gužve i na ušnom, ali se ipak stigne na red u toku jednog dana ili sutradan", kaže za "Blic" direktorka Doma zdravlja "Voždovac" dr Dragana Nalić.

Veoma teško stanje je u Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije. Na započinjanje zračenja, odnosno radioterapije, čeka se dva do dva i po meseca, što je na granici tolerancije. I u Institutu ističu da za urgentne slučajeve terapija počinje odmah.

"Na operaciju dojke se čeka oko mesec dana, na prvu hemioterapiju oko pet nedelja, a na mamografiju i do šest meseci. Ovo sve jeste zabrinjavajuće i zato smo maksimalno uposlili sve kapacitete, pa radioterapiju radimo u tri smene", ističe direktor Instututa dr Nenad Borojević.

Problem sa dijagnostikom aktuelan je i u KBC "Bežanijska kosa". Dugo se čeka na skener i magnetnu rezonancu, koji su trenutno u kvaru. Kad su u ispravnom stanju, potrebno je strpeti se do sedam dana.

"Tvrdim da se na preglede ne čeka duže od nekoliko dana, kao ni na operacije. Jedino treba malo strpljenja za operacije kile i žučne kese, na koje treba sačekati i do mesec dana", rekao je pomoćnik direktora ove ustanove dr Dušan Vukotić.

U KBC "Zvezdara" trenutno se najduže čeka na operaciju katarakte, čak deset meseci i to zbog preduge nabavke sočiva putem tendera. Nakon okončanja javne nabavke u KBC "Zvezdara" očekuju da će se čekanje na ovu intervenciju smanjiti na šest meseci.

"Kad je reč o ostalim pregledima i dijagnostici nema većeg čekanja. Na ugradnju veštačkih kukova treba sačekati mesec do dva. Uvek treba imati na umu da li je u pitanju prvi pregled ili kontrolni, jer se kontrole skoro uvek zakazuju za mesec ili više dana. I kod nas se dugo čeka na pregled kardiologa, jer sve je više obolelih od te grupe bolesti" kaže direktor KBC "Zvezdara"
dr Zoran Ivanković.

Već godinama duge liste čekanja prisutne su i u Kliničkom centru Srbije, gde se leče pacijenti iz cele zemlje.

U Institutu za kardiovaskularne bolesti na dijagnsotiku i operacije čeka se do četiri meseca. Teže stanje je sa magnetnom rezonancom na koju se čeka i do godinu dana, kao i na skener.

(MONDO/Foto: Institut za onkologiju, Petar Stojanović)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image