• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Atek" ispao iz igre za RTB Bor

Odbor za privatizaciju RTB Bor odlučio je da Vladi Srbije predloži raskidanje ugovora sa austrijskom kompanijom "Atek" jer nije ispoštovala uslove ugovora. Biće predloženo da otpočnu pregovori o prodaji RTB-a drugoplasiranom ponuđaču, ruskoj kompaniji SMR.

Odbor za nadzor i sprovođenje akcionog plana za restrukturiranje i privatizaciju Rudarsko -topioničarskog basena (RTB) Bor u sredu je jednoglasno odbio zahtev austrijskog "Ateka" da mu se odloži rok za isplatu kupoprodajne cene za RTB, rekao je ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić.

"Vladi Srbije će biti predloženo da donese odluku da se raskine ugovor sa 'Atekom' i da otpočnu pregovori o prodaji RTB-a drugoplasiranom ponuđaču, ruskoj komapniji SMR"
, rekao je novinarima Dinkić posle sednice Odbora, čiji je predsednik.

Ugovor o prodaji RTB Bor potpisan je u februaru ove godine po ceni od 466 miliona dolara, uz investicije od 180 miliona dolara. SMR je ponudio cenu od 370 miliona dolara i investicioni program od 414 miliona dolara.

To je bio drugi tender za prodaju RTB, nakon što je prvi poništen jer rumunska kompanija Kuprom ni u dodatanom roku nije isplatila cenu od 400 miliona dolara. Kupromu je naplaćena garancija od tri miliona dolara, a Ateku će, ako vlada odluči da se raskine ugovor biti naplaćena garancija od 10 miliona dolara.

Taj novac će, kako je rekao Dinkić, biti uložene u modernizaciju RTB-a.

"Atek" je do sada isplatio deo cene u iznosu od 150 miliona dolara, i taj novac će mu, prema rečima Dinkića, biti vraćen.

Dinkić je objasnio da su propisi dozvoljavali da se "Ateku" produži rok za isplatu ugovorene cene, ali da je na njegov predlog doneta odluka o raskidu ugovora jer nisu bila osigurana uveravanja te kompanije da će isplatiti preostali deo cene, kao i ispuniti investicioni plan.

"Najkraći rok koji je 'Atek' nudio za isplatu cene bio je kraj aprila", naveo je Dinkić i dodao da bi možda drugačija odluka Odbora bila da je kupac RTB-a ponudio da do sutra isplati ukupnu cenu.

Dinkić je dodao da će SMR-u biti upućen poziv da pregovara o kupovini RTB-a, i dodao da se nada da će ta kompanija popraviti svoju ponudu.

"Ponuda za sada nije prihvatljiva, ali očekujem da će ona u pregovorima biti popravljena, kao i da će SMR produžiti rok licitacione garancije", naglasio je Dinkić.

Rok za sklapanje ugovora o prodaji RTB-a sa drugorangiranim ponuđačem bio bi 30 dana od započinjanja pregovara, a može da se produži na još mesec dana.

"Ako pregovori sa SMR-om ne budu uspešni ostaje mogućnost trećeg tendera za RTB", dodao je Dinkić.

Predstavnici ruske kompanije SMR nisu želeli da komentarišu mogućnost započinjanja pregovora o kupovini RTB Bor.

Iz te kompanije je saopšteno da će se oglasiti kad dobije poziv nadležnih institucija u Srbiji da pregovara o kupovini RTB-a.

Vlasnik Ateka Mirko Kovač izjavio je da je "razočaran" odlukom da se pregovori o kupovini RTB Bor nastave sa SMR-om.

"Vlada Srbije je trebalo da ima u vidu da je ponuda kompanije Atek u najboljem interesu države Srbije, RTB Bora, njegovih radnika i kreditora. Mislim da druga ponuđena opcija u procesu privatizacije vodi RTB u neizvesnu budućnost", rekao je Kovač agenciji Beta.

Kovač, koji je i vlasnik subotičke fabrike motora "Sever", smatra i da je "diskutabilno da li SMR uopšte ispunjava početne uslove da se kvalifikuje na tenderu".

Prema Zakonu o privatizaciji, ukoliko prvoplasirani na tenderu odustane ili se raskine ugovort, Agencija za privatizaciju treba da započne pregovore sa drugoplasiranim ruskim SMR-om, koji posluje u okviru "Bejzik elementa", biznismena Olega Deripaske.

Atek je 4. aprila uoči isticanja roka za uplatu ukupne kupoprodajne cene za Rudarsko-topioničarski basen (RTB) Bor, Agenciji za privatizaciju dostavio novi zahtev za izmirenje te obaveze.

Ugovor o prodaji RTB Bor potpisan je u februaru ove godine po ceni od 466 miliona dolara, uz investicije od 180 miliona dolara. SMR je ponudio cenu od 370 miliona dolara i investicioni program od 414 miliona dolara.

To je bio drugi tender za prodaju RTB, nakon što je prvi poništen jer rumunska kompanija Kuprom ni u dodatanom roku nije isplatila cenu od 400 miliona dolara. Kupromu je naplaćena garancija od tri miliona dolara, a Ateku će, ako vlada odluči da se raskine ugovor biti naplaćena garancija od 10 miliona dolara.


Ekonomista: Nije dobra odluka

Savetnik za strana ulaganja Milan Kovačević ocenio je da odbijanje zahteva austrijskog Ateka da mu se odloži rok za isplatu kupoprodajne cene za Rudarsko-topioničarski basen (RTB) Bor, nije dobra odluka.

"Bolje bi bilo da su još jednom izašli u susret Ateku, produžili rok i tako pokušali dobiti punu cenu koja je bila najpovoljnija i na osnovu koje je Atek izabran za privatizacionog partnera", rekao je Kovačević agenciji Beta.

Kako je naveo, Atek je predložio da plati do iznosa koji je ponudio drugi ponuđač SMR, a da ostatak od manje od 100 miliona evra plati 7. maja.

"Ako se sada pređe na pregovore sa drugoplasiranim onda se sad gubi tih blizu 100 miliona evra, koliko je niža cena ponuđena od drugoplasiranog, a i ulazi se u rizik da li će se i šta moći zadržati od onoga što je platio Atek", naveo je Kovačević.

Direktor Centra za visoke ekonomske studije Vuk Đogović ocenio je da je odluka Odbora doneta u skladu sa zakonom, jer Atek nije uplatio novac na vreme.

On je kazao da nije dobro da se prave izuzeci kada je reč o poštovanju postavljenih uslova, jer kada se jednom napravi presedan, teško je kasnije ponovo uvesti red.

Prema Đogovićevim rečima, politička situacija u Srbiji nije jedini razlog zbog kojeg se preduzeća suočavaju sa teškoćama da dobiju sredstva za velike poslove.

"U svetu je velika finansijska kriza i likvidnost je smanjena, zbog čega banke koje su bile spremne za finansiranje velikih projekata traže veće garancije", kazao je on.

(agencije/MONDO)



Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image