Ljubitelji prirode, entuzijasti, okupljeni u udruženju "Fruškać Volem" već godinama unazad sami se organizuju i čiste ovu lepoticu Srbije.

Čiste za onima koji ne cene prirodu, koji ne štite ono što nam daje život.

Da bi svoje aktivnosti podigli na viši nivo i još bolje se organizovali članovi ovog udruženja pokrenuli su i online mapu do sada otkrivenih deponija na Fruškoj gori, a pozivaju sve ljude dobre volje da im pomognu.

"Smeće iz dana u dan sve više 'krasi' izletišta, jezera, izvore, šume. Želimo da ukažemo na problem. Želimo da pokrenemo opštine na akciju i rešimo se deponija! Uz vašu pomoć i pomoć opština imaćemo crno na belo broj prijavljenih i očišćenih deponija", piše na sajtu cistaposla.fruskac.net

Preko ovog sajta građani će moći da šalju informacije o kritičnim tačkama na kojima nesavesni ostavljaju smeće. Deponije će se beležiti na interaktivnoj mapi koja se nalazi na sajtu (kao i uputstvo za građane koji žele da se pridruže akciji), a ujedno će o tome biti obaveštavane nadležne službe.

Aktivisti udruženja će redovno beležiti i osvežavati podatke a kvartalno će slati izveštaj medijima, ministarstvima, opštinama, turističkim organizacijama… To će ujedno biti merilo efikasnosti institucija u rešavanju ovog problema.

Prema rečima Nikole Arežine, aktiviste udruženja Fruškać, prilazi Nacionalnom parku iz svih sela su katastrofalni a do ulaza u park ćete sresti barem dve divlje deponije i pregršt smeća rasutog po putu.

"U Beočinu imamo legalnu deponiju koja je na samo 900 metara od parka i koja seje kese po parku čak i po povetarcu. Ovo je pošast čitavog društva a u rešavanje ovih problema moramo da se uključimo svi, od vlade, opština, do ekoloških organizacija, turističkih društava. Ovo nije slika koju želimo da gledamo iz dana u dan i nije slika kojom želimo da dočekujemo goste. Poboljšanje infrastrukture odnošenja i recikliranja smeća, oštre kaznene mere, sprovođenje zakona, edukacija i nagrade za najsavesnije su ključ rešavanja ovog problema," istakao je Arežina.

Zašto OVAKO??? (FOTO)