Građani su zabrinuti jer se jezero peni, ali prema rečima hidrologa Mišela Romana, člana radne grupe za poboljšanje jezera Palić i Ludaš, to je u ovo doba godine očekivana pojava s obzirom na narušen eko-sistem.


Penu su izazvale modro zelene alge čija je koncentracija veća od 90 odsto. Alge sa dolaskom hladnijeg vremena odumiru, a svaka njihova ćelija sadrži belančevine. Kada je vetrovito, turbulencije “istuku” te belančevine iz ćelija algi kao kada u kuhinji pravite kolače i tučete balance iz jaja. To je identičan proces i na Paliću se dešava svake jeseni kada su jači vetrovi i veći talasi", kaže za "Alo" Roman.

Sa prestankom vetra penu zamenjuju alge koje plivaju po površini i podsećaju na spanać. Zapravo, dani su kraći, temperature niže i alge vode borbu za život.

"Ljudi me zovu i upozoravaju na pomor ribe jer se unutar sloja algi često vide babuške koje kao da se bore za kiseonik, ali to je ipak složenija situacija. Danju alge vrše fotosintezu, proizvode kiseonik i ne manjka kiseonika, ali noću kada nema svetlosti dolazi do procesa razgradnje koji troše kiseonik. Rizik za pomor ribe je mali, ali postoji i postojaće sve dok je eko-sistem poremećen, a za takvo stanje najodgovornije su ribe babuške, veoma otporne grabljivice koje su se namnožile u neverovatnim količinama i mogu da prežive i sa malo kiseonika", kaže Mišel Roman.