• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Homoseksualnost je bolest, smatra većina Srba

Više od dve trećine stanovnika Srbije smatra da je homoseksualnost bolest, a tek svaki deseti pozitivno gleda na lezbijsku, gej, biseksualnu i transseksualnu (LGBT) populaciju.

Više od dve trećine stanovnika Srbije smatra da je homoseksualnost bolest, a tek svaki deseti pozitivno gleda na lezbijsku, gej, biseksualnu i transseksualnu (LGBT) populaciju.

"Nalazi su crnji no što smo mislili. Naše društvo je zatvoreno, tradicionalističko i konzervativno - u najgorem smislu reči, a prema LGBT populaciji postoji ozbiljna socijalna distanca", rekao je u Beogradu Đorđe Vuković, predstavnik organizacije CeSID koja je sprovela istraživanje u saradnji sa Gej strejt alijansom.

Prvo sveobuhvatno istraživanje na ovu temu u Srbiji obuhvatilo je 967 ispitanika iz cele zemlje, a prema rečima istraživača rezultati su pokazali da građani Srbije privataju postojanje homoseksualnosti - ali samo kad se ne pokazuje javno.

"Čim veze s njima (pripadnicima LGBT populacije) treba da su bliže, to postaje neprihvatljivo. Građani Srbije ih ne žele za saradnike i šefove, ne žele ih u porodičnim odnosima, ne žele da budu vaspitači njihovoj deci", rekao je na konferenciji za novinare predstavnik Gej strejt alijanse Boris Milićević.

Čak 35 odsto ispitanika ima izrazito negativan stav prema homoseksualnosti, 32 pretežno ili uglavnom negativan stav, 22 odsto nema stav ili su neutralni, 10 ima uglavnom pozitivan stav, a samo jedan odsto ima izrazito pozitivan stav prema homoseksualnosti.

Većina ispitanika smatra da ne treba dozvoliti postojanje mesta na kojima bi se okupljali homoseksualci, gej parade se smatraju nepoželjnim kod skoro tri četvrine ispitanika, dok je 77 posto ispitanika protiv omogućavanja homoseksualcima da stupaju u bračne odnose.

Kako je istakao Milićević, ne samo što 70 odsto ispitanih kaže da je homoseksualnost bolest, nego i svaki drugi smatra da država treba da radi na njenom suzbijanju. Sa druge strane, tek svaki peti kaže da LGBT populacija mora da ima mesta za socijalizaciju.

LGBT populaciju najnegativnije gledaju nosioci tradicionalnih, autoritarnih, nacionalističkih i konfomističkih stavova. "Kod nas se nacija gleda kao proširena porodica, a homoseksualnost kao privatan, skriven čin. Ako nije privatan, ugrožava reprodukciju nacije i ugrožava naciju. Ko god je (od ispitanika) imao nacionalno obojene stavove nije imao pozitivne stavove prema homoseksualnosti", rekao je Đorđe Vuković.

Gej parade su legitiman način borbe za osam odsto ispitanih, a čak 77 odsto smatra da su one neprihvatljive.

Najhomofobičnija - Nova Srbija

Govornici na konferenciji za štampu su ukazali da predstavnici vlasti nisu bili spremni da učestvuju u istraživanju, a oni koji jesu kasnije su tražili da im se izjave ne objavljuju. "Nismo uspeli da uradimo nijedan intervju sa njima", kazao je Đorđe Vuković.

Ispitanici iz Nove Srbije bili su najhomofobičniji, a "nešto bolji" stav imali su članovi Demokratske stranke Srbije i Srpske radikalne stranke.

G17 Plus i Socijalistička partija Srbije spadaju u drugu grupu stranaka, koje imaju "manje-više liberalna gledišta, ali ne i politiku" povodom LGBT populacije, dok je Liberalno demokratska partija "jedina koja otvoreno pokušava da bude njen govornik, i koja ima programske dokumente" u tom pogledu, rekao je Boris Milićević.


Demokratske stranka (DS), prema Milićevićevim rečima jedini predstavnik političkog "mejnstrima", predstavlja se kao proevropska i liberalna, ali "ne želi" da govori o LGBT populaciji i "negira političku raspravu o onom za šta se zalaže".

"Mora se razgovarati sa mejnstrimom, a moderni mejnstrim u Srbiji je vrlo konzervativan" i LGBT organizacije će morati da vrše politički pritisak na DS, ali i na vladu i parlament u cilju donošenja antidiskriminacionog zakona, rekao je Milićević.

Što se tiče korelacije između odnosa prema homoseksualnosti i pripadnosti političkim partijama, najrigidnije prema ovom pitanju su pristalice SPS, u kojoj ne postoji ni jedan ispitanik koji ima pozitivan odnos prema ovoj pojavi, a čak 94 odsto njih ima negativan odnos. Za njima slede pristalice SRS-a (81 odsto negativanog odnosa) i DSS (72 odsto negativnog odnosa). Potom po procentu "homofobije" slede pristalice G17 (55 posto) i DS (47 posto). Kod ovih dveju stranaka postoji i značajan broj pristalica koji imaju pozitivan (15 odsto, odnosno 22) ili neutralan odnos (30 odsto, odnosno 31). Jedino je kod pristalica LDP procenat onih koji imaju pozitivan odnos prema ovoj pojavi veći od procenta onih koji imaju negativan odnos (38 na prema 28).

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image