• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SZO sakrio istinu o osiromašenom uranijumu?

Britanski fizičar Kit Baverstok tvrdi da je Svetska zdravstvena organizacija, pod uticajem SAD, iz jednog izveštaja UN izbacila podatak da je oružje sa osiromašenim uranijumom koje je korišćeno u bombardovanju SR Jugoslavije 1999. godine opasno po zdravlje i kancerogeno.

Britanski fizičar Kit Baverstok tvrdi da je Svetska zdravstvena organizacija (SZO), pod uticajem SAD, iz jednog izveštaja Ujedinjenih nacija izbacila podatak da je oružje sa osiromašenim uranijumom koje je korišćeno u bombardovanju SR Jugoslavije 1999. godine opasno po zdravlje i kancerogeno.

SZO je 2001. godine objavila falsifikovani izveštaj u kojem se zaključuje da "u zonama, u kojima je oružje sa osiromašenim uranijumom korišćeno, nije neophodno da stanovništvo bude podvrgnuto testovima i opštoj kontroli eventualnih posledica po njihovo zdravlje", rekao je britanski naučnik u intervjuu za frankfurtske "Vesti".

Rukovodilac projekta te studije SZO Majk Ripačoli čak je, prema rečima Baverstoka, potpisao zaključak da je "osiromašeni uranijum zdrav" i da su potrebne "velike količine" kako bi se manifestovale negativne posledice po zdravlje.

Baverstok, bivši direktor Službe za radiološku zaštitu u evropskoj kancelariji SZO, tvrdi za "Vesti" da je Ripačoli iz izveštaja UN 2001. godine izbacio njegove nalaze koji potvrđuju da je oružje sa osiromašenim uranijumom kancerogeno i genotoksično, odnosno da oštećuje genski materijal što dovodi do deformiteta novorođene dece.

Britanski fizičar se u istraživanju oslanjao na rezultate drugog istraživanja - dr Aleksandre Miler iz radiološke laboratorije Ministarstva odbrane SAD, u koje je imao uvid i koje je, kako je istakao, nedvosmisleno pokazalo genotoksičnost osiromašenog uranijuma.

Baverstok, ne samo da te godine svoje nalaze nije mogao da unese u monografiju o osiromašenom uranijumu, u čijem se uredničkom rukovodstvu nalazio, već mu je Svetska zdravstvena organizacija, kao svom zaposlenom, zabranila da ih objavi bilo gde.

Baverstok veruje da su SAD uticale da njegovi izveštaji budu cenzurisani i da je odluka o tome došla iz vrha organizacije, od tadašnjeg generalnog direktora SZO Harlem Bruntland, bivše predsednice norveške vlade.

Na osnovu lažnog izveštaja SZO o neškodljivosti osiromašenog uranijuma, objavljenog 2001. godine, Karla del Ponte je zaključila da NATO i SAD, bombardujući 1995. Bosnu i Hercegovinu i 1999. SR Jugoslaviju - nisu povredili Ženevsku konvenciju.

Takođe, SAD i saveznici iz NATO-a mogli su da izbegnu pritisak javnosti i bez mnogo protesta da se upuste u bombardovanje Avganistana 2002. i Iraka 2003. godine.

Baverstok kaže da nema objašnjenja za činjenicu da on nije bio pozvan u delegaciju SZO koja je 2001. posetila Balkan, iako je on bio šef odeljenja za radiološku zaštitu zdravstvene organizacije.

"Ne znam da li je tu bilo reči o lošoj organizaciji ili o nečijoj želji da ne odem na Balkan. Činjenica je da je delegaciju neko trebalo da odvede na mesta gađana osiromašenim uranijumom, ali se ispostavilo da im to niko nije pokazao", ističe on.

Baverstok kaže da u stručnost delegacije ne treba sumnjati, ali da je pitanje "da li je ona zaista htela da izvesti o stvarima kakve jesu".

"Izveštaj je trebalo da govori o zdravstvenim efektima upotrebe spornog oružja, a pod naslovom "Uticaj osiromašenog uranijuma na ljudsko zdravlje".

Međutim, u sadržaju se o tome ne govori, jer su izostavljeni rezultati o genotoksičnosti, koji su se u to vreme pojavili, a uglavnom je bilo reči o uticaju uranijuma u prirodnom stanju i kako ljudski organizam reaguje na uranijum koji postoji u prirodi, objasnio je britanski fizičar.

Po mišljenju Baverstoka, materijal koji je prikazan u izveštaju imao je malo veze sa zdravstvenim efektima, jer, kako je rekao, kada se osiromašeni uranijum ispali u obliku municije on proizvodi prašinu koja je toksična, kao i uranijumski oksid.

"Reč je, dakle, o materijalu sasvim drugačijem od uranijuma prisutnog u prirodi", istakao je taj naučnik.

Opštirnije o posledicama upotrebe oružja sa osiromašenim uranijumom u bivšoj SRJ pročitajte OVDE.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image