• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poklanjaju placeve da spasu selo

Izvor mondo.rs

U Gornjim Goračićima kod Prijepolja meštani pokušavaju da spasu selo od nestanka tako što nude besplatne placeve.

 Gornji Goračići kod Prijepolja - poklanjaju placeve Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović
Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović


Ristan Savković koji ima dve godine jedino je dete u Gornjim Goračićima kod Prijepolja gde je ne tako davno u klupama seoske škole bilo 120 đaka, pa njegove komšije nude besplatne placeve vikendašima kako se ne bi ugasilo selo, piše današnja štampa.

Ristan, negova majka Jelena (32) i otac Vujica (37) najmlađa su porodica u selu Gornji Goračići u vrletima Jadovnika gde je surova klima. Ovde se zimus dimi iz odžaka svega sedam kuća raštrkanih po planini, a osim Savkovića i njihovog neoženjenog komšije Slobodana Petrića (27) u selu nema drugih stanovnika mlađih od 60 godina.

"Pre oko pola veka ovde je bilo skoro 60 kuća, a u svakoj po petoro i više čeljadi, a danas danima niko da prođe seoskim drumom da mu nazoveš „dobar dan“. U Savkovićima, Rakonjcima i Ostojićima je svega po jedna, a u Petrićima i Dumićima su po dve kuće u kojima se živi tokom cele godine. Najteže je kada zaveju snegovi a ovde na 1.300 metara nadmorske visine zima traje i po sedam - osam meseci", jada se Vujica Savković za "Alo".

Život u planini naučio je gorštake solidarnosti, pa su uvek tu kada je komšiji potrebna pomoć. "Jesu u selu uglavnom starci ali kada mi je zimus sneg srušio krov na novoj štali svi su došli da pomognu. I tu nema ništa neobično. Tu smo da se nađemo jedni drugima u nevolji jer dok ti rodbina stigne iz grada obično je već kasno", kaže Vujica Savković.


Kada stasa za đačku torbu mali Ristan moraće da pešači šest kilometara do najbliže škole u Aljinovićima, ukoliko se i ona u međuvremenu ne zatvori jer u okolnim selima skoro da nema dece. Meštani Gornjih Goračića kažu da ovde izlokani seoski putevi vode samo u jednom pravcu.

"Najmanje nas ima na rodnom ognjištu. Mogao sam i ja poput mojih komšija i rođaka da odem u Kragujevac, Čačak, Prijepolje, Novu Varoš ili u Rusiju gde mi već 10 godina radi brat, ali sam rešio da ostanem u selu i budem svoj gazda. Jeste teško i puno se radi, ali se ne kajem. Bavim se stočarstvom kao i drugi u selu, a ovde su idelani uslovi za to. Mnogo je pašnjaka i livada koje niko ne obrađuje i koji zarastaju u korov", kaže Savković.

U pokušaju da ožive selo meštani su poslednjih godina besplatno podelili tridesetak placeva za vikendice. Zato su im sada leti prve komšije iz Beograda, Vršca, Novog Sada...

"Bilo bi i više vikendaša, ali je problem loš put. Preko planinskog potoka na ulazu u selo nema mosta pa se mora kolima kroz vodu, a seoska džada je puna rupa i blata. Podjednako je neprohodna i zimi i leti", jada se meštanin Miroslav Dumić (68).

Ali na prirodnim lepotama Gornjih Goračića i Jadovnika bog međutim nije škrtario kada je stvarao ovo parče sveta. Meštani su radni i uglavnom žive od prodaje sira, a nema domaćinstva bez pune štale. Vujica Savković gaji 200 koza, Slobodan Petrić preko 20 govedi, dok Misroslav Dumić i njegova supruga Jovanka (67) imaju desetak muznih krava.

"Nema lepšeg sela, ali šta vredi kada nam je sve daleko a država i opština ne čine ništa da nam olašaju život u ovom bespuću. Zimi nam do prve prodavnice treba dva sata, a daleko je i ambulanta. Lekar dođe jednom sedmično u Aljinoviće i prepiše recepte, ali do najbliže apoteke u Sjenici ima 17 kilometara u jednom pravcu", kaže Jovanka Dumić za "Alo".

Tagovi

Komentari 20

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

vise informacija

Postovanje,kome se obratiti zavise informacija,uzela bih sa porodicim neki plac?

BARON

Evo prilike da se pravi Beograđani ( čiji su dedovi i pradedovi u ovom gradu živeli pre 100 godina ) kojima i sam pripadam oslobode pošasti koja je " naselila " NAŠ BEOGRAD !

.

Ljudi beze iz Beograda i Novog Sada na zapad za placenim poslovima gde imaju buducnost, bolju edukaciju i zdravstvenu zastitu a vi pricate o selendrama. Niste realni

special image