• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Energetski sporazum i kad ga ratifikovati

Predstavnici vlada Srbije i Rusije ocenili su da bi trebalo što pre ratifikovati međudržavni energetski sporazum - do 11. maja kada se u Srbiji održavaju izbori. Predsednik Srbije smatra da bi to trebalo da uradi novi srpski parlament.

Predstavnici vlada Srbije i Rusije ocenili su da bi trebalo što pre ratifikovati međudržavni energetski sporazum - do 11. maja kada se u Srbiji održavaju izbori, a predsednik Srbije Boris Tadić, podržavajući taj sporazum, smatra da bi to trebalo da uradi novi srpski parlament.

Ti stavovi izrečeni su u petak kasno uveče, u odvojenim susretima ruskog ministra za vanredne situacije Sergeja Šojgua sa premijerom i predsednikom Srbije, Vojislavom Koštunicom i Borisom Tadićem.

Predstavnici vlada Srbije i Rusije potom su potpisali protokol u kome je navedeno da će dve vlade nastojati da se energetski sporazum ratifikuje do 11. maja 2008. Protokolom su obuhvaćene i donacije za razminiravanje terena u Srbiji vredne oko 35 miliona evra i pomoć od oko 10.000 tona žita za srpsko stanovništvo na Kosovu i Metohiji.

Sporazum o saradnji u oblasti energetike sa Rusijom potpisan je 25. januara 2008. u Moskvi.

Žestoka sporenja o pitanju ratifikacije energetskog sporazuma sa Rusijom nastavljena su i u subotu na političkoj sceni Srbije, pošto je Tadić izjavio da je sa Šojguom dogovorio da novi parlament ratifikuje sporazum, dok iz DSS najavljuju da će to pitanje Vlada Srbije ponovo razmatrati u četvrtak.

Tadić je rekao da je sa Šojguom dogovorio da energetski sporazum sa Ruskom Federacijom ratifikuje novi saziv parlamenta, odmah posle izbora 11. maja, i da bi na ratifikaciju mogla da ga uputi sadašnja tehnička vlada. Prema njegovim rečima, raspuštena Skupština Srbije ne može da ratifikuje sporazum, jer bi u tom slučaju postojala mogućnost da bude osporen u budućnosti.

Tadić smatra da se "svako ko instrumentalizuje i politizuje" pitanje energetskog sporazuma sa Rusijom, "bavi izborima, a ne strateškim pitanjima". Predsednik Srbije i lider DS je ocenio da bi, insistiranje da se ovo pitanje ponovo pokreće pred Vladom Srbije pre izbora, bilo zapravo zloupotreba važnog državnog sporazuma u predizborne svrhe.

Iz redova DSS-a, međutim, najavljuju da će Vlada Srbije, na osnovu protokola koji su juče potpisali ministri Predrag Bubalo i Sergej Šojgu, ponovo u četvrtak razmatrati odluku o ratifikaciji energetskog sporazuma koji je potpisan sa Rusijom.

Portparol DSS Andreja Mladenović rekao je Tanjugu da je to prilika "za koaliciju 'Čanak-DS-G17 plus' da u interesu građana Srbije i razvoja srpske privrede isprave svoju raniju štetnu odluku i u četvrtak na sednici vlade glasaju za ratifikaciju sporazuma". Mladenović je ocenio da cela Srbija zna da je energetski sporazum u interesu naše zemlje.

Ministar trgovine i usluge Predrag Bubalo optužio je Tadića da ponovo opstruiše ratifikovanje sporazuma izjavama da će taj dokument Vlada Srbije potvrditi tek posle izbora 11. maja: "Izjava Tadića da će Vlada tek posle 11. maja potvrditi sporazum predstavlja već viđenu opstrukciju sporazuma. Mi ćemo u četvrtak staviti na Vladi ovo pitanje i tada ćemo videti konačan stav ministara iz DS."

Bubalo je podsetio da je sa ruskim ministrom za vanredne situacije Sergejem Šojguom, koji se prethodno sastao sa Tadićem, potpisao protokol prema kojem bi trebalo odmah pristupiti ratifikaciji energetskog sporazuma.

I Srpska radikalna stranka smatra da Skupština Srbije, u sadašnjem sazivu, treba da održi sednicu na kojoj će da izvrši ratifikaciju energetskog sporazuma sa Rusijom. "Skupština ima pravo, po Ustavu, da obavlja hitne i neodložne poslove. Pošto smo svi svesni toga da ovaj posao neodložan, Narodna skupština treba da održi sednicu na kojoj će da izvrši ratifikaciju", rekao je zamenik predsednika SRS Tomislav Nikolić.

Parlament "ne čini predsednik Narodne skupštine, nego 126 poslanika" i to je dovoljan broj da se "utvrdi kvorum" i da "sednica skupštine punovažno zaseda i donese odgovarajuće odluke", dodao je on.

Regujući na ovakve stavove, Demokratska strana optužila je SRS i DSS da pokušavaju da jedno državno pitanje, kao što je ratifikacija energetskog sporazuma sa Rusijom, zloupotrebe u političke svrhe.

"Jedan tako važan strateški i državni interes zahteva odgovoran pristup koji je predsednik Srbije Boris Tadić pokazao prilikom susreta i postizanja dogovora o energetskom sporazumu sa ruskim ministrom Sergejom Šojguom", naveo je DS u saopštenju. Ta stranka je ocenila da je pučistička ideja da se, bez saglasnosti predsednika parlamenta, zakaže sednica skupštine.

"Iza zahteva za tako hitno nelegalno zakazivanje sednice skupštine leži strah SRS i DSS 'Koalicije za izolaciju Srbije' da nakon 11. maja neće imati većinu u parlamentu", zaključio je DS.

Stranka G17 plus smatra da samo nova skupština i nova vlada, sa punim legitimitetom, mogu da donesu konačnu odluku o energetskom sporazumu sa Ruskom federacijom. Portparol G17 Nikola Papak rekao je Tanjugu da "u ovom trenutku ni vlada, ni skupština nemaju taj legitimitet" i da bi "konačnu odluku o energetskom sporazumu trebalo da donese nova vlada i nova skupština".

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image