Dejan Timotijević objavio je na Facebooku da je izbavio četiri labuda iz zaleđenog Dunava, ali da je ostalo još mnogo zarobljenih ptica, kojima su noge pod ledom.

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije apelovalo je ranije danas na građane i nadležne službe da pomognu divljim pticama u izuzetno hladnim danima koji su pogodili Srbiju ovog januara.

Ekstremne hladnoće posebno su opasne za male ptice pevačice poput vrabaca, zeba, strnadica, senica i drozdova, koje teško dolaze do hrane i čija mala tela su najizloženija smrzavanju i uginjavanju.

Ovim pticama građani mogu pomoći ako ih nahrane suncokretom, lomljenim žitaricama ili jabukama, a tokom dana im ponude i svežu nezaleđenu pijaću vodu, piše u saopštenju Društva.

Situacija je izuzetno ozbiljna i na vodama gde tokom zime boravi i do 350.000 pataka, gusaka, labudova, galebova, kormorana, gnjuraca, čaplji i drugih ptica koje uglavnom zavise od ishrane i boravka u barama, ritovima, jezerima, na rekama i ribnjacima koji u ovakvim danima brzo zalede.

Zaleđene vode prinudile su ptice vodenih staništa da se koncentrišu uglavnom na rekama gde su izuzetno ugrožene nedostatkom hrane, uznemiravanjem i ubijanjem.

Velike hladnoće smatraju se elementarnim nepogodama i iz tog razloga Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije zahteva od nadležnog Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine da hitno obustavi lov na sve divlje životinje, dodaje se u saopštenju.