• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija zatražila izručenje Caneta

Premijer Crne Gore Milo Đukanović bio je garant slobodnog putovanja duvanskog bosa Stanka Subotića Caneta u Moskvu. Kako saznaje „Blic“, Subotić je, uz usmenu garanciju premijera crnogorske vlade da neće biti uhapšen, pre dvadesetak dana otputovao u Rusiju.

Ministar pravde Dušan Petrović potpisao je zahtev za ekstradiciju Stanka Subotića, jednog od glavnooptuženih za šverc cigareta devedesetih godina prošlog veka, rečeno je Tanjugu u Ministarstvu.

Nakon što obimna sudska dokumentacija, koja se prilaže uz zahtev, bude prevedena na ruski jezik, zahtev će biti dostavljen nadležnim organima Rusije.

O ispunjenosti uslova za ekstradiciju Subotića odlučivaće nadležni ruski sud, a konačnu odluku doneće ministar pravde te zemlje, posle čega se može pristupiti izručenju.

Dnevnik "Blic" prethodno je objavio da je premijer Crne Gore Milo Đukanović bio je garant slobodnog putovanja Stanka Subotića Caneta u Moskvu. Kako saznaje „Blic“, Subotić je, uz usmenu garanciju premijera crnogorske vlade da neće biti uhapšen, pre dvadesetak dana otputovao u Rusiju.

"Đukanovićeva garancija za Subotića bila je siguran osnov da neće biti uhapšen, iako je za njim raspisana Interpolova poternica. Pre nešto više od mesec dana, on je u ruskoj ambasadi u Švajcarskoj predao svoj regularan srpski pasoš i zatražio vizu za ulazak u tu zemlju", kaže za „Blic“ izvor iz vrha srpskog MUP-a.

U tom momentu, ruska policija je od kolega u Srbiji zatražila „proveru“ Subotića.

"Za nas je to bio siguran znak da je Subotić lociran. Odobrena mu je viza i on je u Moskvu otputovao između 8. i 10. aprila. Počeli su dogovori sa ruskim kolegama, koji su prekjuče finalizirani Subotićevim hapšenjem na Aerodromu 'Šeremetjevo' u momentu kada je krenuo da napusti Rusiju" objašnjava izvor.

Kako je za vreme Subotićevog boravka u Rusiji propala Đukanovićeva „garancija“ njegovog slobodnog boravka, za sada nije poznato.

"Ili je Đukanović prevario Subotića obećanjem da mu neće faliti dlaka s glave ili su se u međuvremenu predomislili oni koji su crnogorskom premijeru garantovali Canetovu slobodu. Malo je verovatno da se Đukanović tek tako odrekao jednog od svojih najbližih prijatelja i dugogodišnjeg poslovnog saradnika" kaže izvor.

Zbog kog posla je Subotić otputovao u Rusiju i s kim je tamo kontaktirao, srpskoj policiji nije poznato.

"Ruska policija nas nije obaveštavala o Subotićevom kretanju. Vrlo je moguće da se on tamo sreo sa Markom Miloševićem i Mirjanom Marković, takođe osumnjičenim za šverc cigareta, koji su pre nekoliko meseci dobili azil u Rusiji" navodi sagovornik „Blica“.

Našoj policiji nije poznato ni gde se pre dva dana uputio Subotić, ali navode da je iz Moskve mogao da otputuje u samo dve zemlje: Švajcarsku, gde ima luksuzan stan i prijavljeno boravište i u kojoj ga od hapšenja indirektno čuva veliko bogatstvo i uticaj, ili u Crnu Goru, u kojoj je pod direktnom zaštitom Đukanovića.

Veze Subotića i Đukanovića datiraju još od 1997. godine, kada je posle ubistva zamenika ministra policije Radovana Stojičića Badže, Cane poslove premestio u Crnu Goru. U to vreme, on je već imao uspostavljen kontakt sa predstavnicima tadašnje crnogorske vlasti, Đukanovićem i Svetozarom Marovićem, podgoričkim biznismenom Duškom Banom i Goranom Žugićem, savetnikom za nacionalnu bezbednost, koji je ubijen 2000. godine.

Subotićev prelazak u Crnu Goru podudario se i sa rascepom u DPS-u i Đukanovićevim otvorenim sukobom sa Slobodanom Miloševićem.

Subotić je imao fri-šopove u Baru, gde mu je bilo i konsignaciono skladište, a sedište njegove firme bilo je u hotelu 'Crna Gora' u Podgorici. Subotić je bio ovlašćeni distributer za promet cigareta kroz Crnu Goru, a šverc je obavljan tako što su cigarete brodovima prebacivane u italijansku luku Bari, odakle su stizale na evropsko crno tržište.

Zbog toga je javni tužilac iz Barija Đuzepe Šelzi 2000. započeo istragu o krijumčerenju cigareta, a glavne mete njegovog interesovanja bili su i Subotić i Đukanović.

Veze njih dvojice nastavljene su i posle političkih promena u Srbiji 2000. godine kada je Subotić centar svog poslovanja ponovo prebacio u Srbiju. Posle hapšenja pripadnika njegove švercerske grupe, Subotić je ponovo našao utočište u Crnoj Gori, u kojoj se spominje kao kupac nekoliko atraktivnih hotela i ostrva Sveti Nikola kod Budve. Od Interpolove poternice, koja je za njim raspisana prošlog leta, u Crnoj Gori štitile su ga upravo veze sa Đukanovićem, piše "Blic".

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image