• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OTPADNE VODE: Gde je Srbija?

Izvor mondo.rs

Čeka nas otvaranje Poglavlja 27 u pregovorima sa EU. To će biti bolna tačka, jer... U Srbiji se prerađuje samo 5-10% otpadnih voda. Srbija ima šest puta manje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda nego što joj je potrebno!

 Otpadne vode u Srbiji - koliko se prerađuje Izvor: MONDO, Bojana Zimonjić Jelisavac
Izvor: MONDO, Bojana Zimonjić Jelisavac

Dok se u Srbiji priča o tome kako će Poglavlje 27 o ekologiji skupo koštati, Norveška može da posluži kao model za deo koji se tiče tretmana otpadnih voda i uštede na pretvaranju biorazgradivog materijala u obnovljive izvore energije.

Ne zna se kada će Poglavlje 27 biti otvoreno niti koliko će koštati, ali se zna da će biti jedno od najtežih i da je tretman otpadnih voda jedna od "crnih tačaka".

Prema istraživanjima, u Srbiji se prerađuje samo 5-10% otpadnih voda. Srbija ima šest puta manje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda nego što joj je potrebno, od kojih samo 8 radi prema evropskim standardima.

Procenjuje se da će izgradnja ovih postrojenja koštati oko 4,9 milijardi evra.

Norveška je zemlja poznata po inovativnoj tehnologiji posebno u polju tretmana otpadnih voda koja pokazuje da tretmanom otpadnih voda može i da se uštedi, prenosi u saopštenju Ambasada Norveške u Srbiji.

Jedan od primera je norveška kompanija "Cambi", koja je razvila tehnologiju prema kojoj se biogas dobijen iz postrojenja za tretman otpadnih voda koristi za gradski prevoz. Gradski autobusi, koji u Oslu idu na biogas, veoma su tihi i ispuštaju manje emisija čime doprinose boljem kvalitetu vazduha u Oslu. S druge strane, grad štedi jer ne plaća gorivo.

Preko srpske BBD Grupe, Norveška i "Cambi" su spremni da Srbiji ponude svoja napredna tehnološka rešenja tretmana otpadnih voda u industrijskim postrojenjima i komunalnim objektima.


Grad Šabac je već izrazio zainteresovanost, a postoje kontakti i sa drugim srpskim opštinama. Norveška želi da predstavi najkvalitetnija dugoročna rešenja u polju tretmana otpadnih voda, po norveškom sistemu pretvaranja otpada u resurs i dodatni izvor prihoda za lokalne zajednice.

S obzirom na to da Norvežani posebnu pažnju poklanjaju zaštiti životne sredine kao i energetski efikasnim postrojenjima uz maksimalno iskorišćavanje resursa, Norveška može da posluži Srbiji kao model za ne toliko skupo ispunjavanje zahteva iz Poglavlja 27.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

kojekude srbijo

U istoj

NeckoPerecko

Jel to taj Beograd u smecu, a ne Beograd na vodi.

special image