Zbog toga će opcija primanja penzija “na ruke” najverovatnije uskoro biti ukinuta i svi će novac morati da primaju preko tekućeg računa, pišu "Večernje novosti."


Prema rečima Vladana Manića, savetnika ministra za rad, u Srbiji 1,3 miliona penzionera prima penzije preko tekućih računa i prošle godine to je koštalo 80 miliona dinara.

Onih koji novac dobijaju “na ruke” je 426.000 i za to se godišnje izdvaja čak 811 miliona dinara”, kaže Manić za “Večernje novosti.”

"Zbog toga novim penzionerima ne bi trebalo dozvoliti opciju primanja penzija na kućne adrese, već će morati da otvore račun."

U PIO fondu naglašavaju da kada penzioner prvi put po dobijanju rešenja o penzionisanju primi ček on se dostavlja na kućnu adresu.

Pravila nalažu da posle toga korisnik ima obavezu da Fondu dostavi zahtev za isplatu u kojem će navesti način na koji želi da se ona isplaćuje.

"Kada u zahtevu naglasi da želi da prima penziju dostavom na adresu, onda to tako i mora da bude”, kažu za list u PIO fondu.

Od 2017. žene rade šest meseci duže do penzije

PENZIJA UZ STARU LIČNU KARTU DO...

Za podatak da da više od 400.000 penzionera prima penziju dostavom na kućnu adresu i da je to skupo za državu nisu krivi penzioneri, već činjenica, piše list, da mnogi od njih žive daleko od gradova u kojima postoje ekspoziture banaka, a ima i manjih varošica u Srbiji u kojima nema otvorenih šaltera banaka. Tako da, čak i kada bi penzioneri hteli da imaju tekući račun, morali bi da idu u neki drugi grad da bi došli do svog novca.


Teško je da se ovakva promena može primeniti na one koji čekove već primaju ili na ljude koji žive u delovima Srbije u kojima nema banke ili pošte. Nemali deo penzionera čak i ne ume da koristi bankarske usluge.