Produžiti radni vek profesora na Univerzitetima
MONDO/Stefan Stojanović 

  U saopštenju se navodi da je to i evropska praksa jer su visoko-naučni kadrovi od izuzetnog značaja za svako društvo i državu.

Sadašnje odredbe, prema kojima po sili zakona i najpoznatiji profesori Univerziteta moraju u penziju sa navršenih 65, eventualno 67 godina, nisu od koristi ni srpskom društvu ni državi, ali su zato od koristi drugim zemljama koji ih raširenih ruku čekaju da rade, primećuje se u saopštenju SKANU.

Desetine profesora i naučnih radnika su kadre i sposobne da i dalje doprinose i u struci i u nauci, pa bi bila velika šteta, ako već mogu, da budu onemogućeni da uče i obučavaju naše mlađe kadrove koji će ih za nekoliko godina naslediti. Živimo u državi čiji je prosečni vek stanovništva skoro četiri i po decenije, a prosečan predavač na fakultetima ima 55 godina, navodi se u saopštenju Naučnog saveta Srpske Kraljevske akademije naučnika i umetnika.

Ova organizacija navodi primer iz Skandinavije gde se u penziju odlazi sa 70 i više godina.

"Zbog nedostatka adekvatnih kadrova i mnogi studenti, čak i oni najbolji, često ostaju bez kompetentnih mentora, pa radije odlaze van zemlje, na evropske univerzitete. A znano je da je mnogo mladih stručnjaka u poslednjim decenijama otišlo u inostranstvo pa postojeće profesore, koji su prevalili 60. godinu neće imati ko da zameni, ili su zamene neadekvatne potrebama", dodaje se u saopštenju.

Zato SKANU predlaže da se ove izmene hitno unesu u zakon, primećujući da je to neophodno jer su univerziteti u Srbiji već ostali bez kadrova zbog postojećih starosnih ograničenja.