Beograđanka Z. R. vozila je automobil Zrenjaninskim putem. Iz drugog automobila u pokretu vozač je izbacio opušak od cigarete, koji je uleteo kroz prozor njenog automobila (na suvozačevom mestu) i progoreo joj sedište.

"Tokom vožnje nisam ni primetila šta se dešava, sve dok nisam videla dim u tom delu kola. Zaustavila sam automobil i videla o čemu je reč. Naježim se kad pomislim da je tako neko mogao da me pogodi u oko ili da mi padne u krilo, i da se zakucam u neki drugi automobil", ispričala je ova Beograđanka za list "Alo".

Profesor Saobraćajnog fakulteta u Beogradu Milan Vujanić ističe da bi za ovakve slučajeve trebalo uvesti rigorozne, maksimalne kazne!

"Sa aspekta bezbednosti sabraćaja, takvo delo ne bi trebalo kažnjavati sa 10.000 dinara, koliko je zaprećena komunalna kazna, već maksimalno - 100.000 dinara, 14 kaznenih poena i najmanje osam meseci zabrane upravljanja vozilom", kaže on.

Na srpskim putevima, nažalost, dešavaju se i teži slučajevi. Recimo, ako neko iz automobila baci flašu ili limenku kroz prozor ili opušak, i predmet pogodi motociklistu.

Osim što je takvo ponašanje vrlo nekulturno, može da ugrozi i nečiji život i zaosta je neophodno da se nesavesni vozači dovedu u red.

Smrt na motoru: Zašto je stradalo 25.000 mladih


Agencija za bezbednost saobraćaja apelovala je na vozače da za vreme uskršnjih i prvomajskih praznika budu oprezni u saobraćaju, da ne voze pod dejstvom alkohola i da poštuju saobraćajne propise.

U prethodnih pet godina u vreme uskršnjih praznika (od Velikog petka do drugog dana Uskrsa) poginulo je 32 učesnika u saobraćajnim nezgodama, a u vreme prvomajskih praznika poginulo je 14 osoba.

Posebno je važno istaći da je, u vreme ovih praznika, povećan uticaj alkohola na nastanak saobraćajnih nezgoda.

U proseku, alkohol je zatupljen kod svake 13. saobraćajne nezgode, dok je u vreme uskršnjih praznika alkohol prisutan kod svake 10. saobraćajne nezgode.

Kada je reč o prvomajskim praznicima, uticaj alkohola je još zastupljeniji. U vreme prvomajskih praznika, alkohol je evidentiran kod čak svake 8. saobraćajne nezgode i svako deseto nastradalo lice je nastradalo zbog uticaja alkohola.

Agencija je utvrdila da vozač pod dejstvom alkohola ima 13 puta veću verovatnoću da učestvuje u saobraćajnoj nezgodi od vozača koji nije konzumirao alkohol.

U saopštenju se apeluje i na vozače koji su iz raznih delova Evrope i sveta stigli u Srbiju i nameravaju da sa porodicom i prijateljima proslave uskršnje i prvomajske praznike.

Agencija takođe podseća i na to da ima ulogu pokretača i nosioca aktivnosti u cilju podizanja svesti stanovništva o značaju upotrebe sistema zaštite unutar vozila - sigurnosnih pojaseva i dečjih sistema zaštite.

Sa detetom u kolima: Propisi koji važe u EU

U prethodne tri godine, 35 dece je smrtno stradalo i još 4.469 dece je povređeno u saobraćajnim nezgodama na putevima u Republici Srbiji, podseća se u saopštenju.

U poslednje tri godine u saobraćajnim nezgodama deca najviše smrtno stradaju kao putnici u vozilima (54 odsto), zatim kao pešaci (34 odsto) i na kraju kao biciklisti (12 odsto).

Velika zastupljenost dece koja su stradala u svojstvu putnika u vozilu, u ukupnom broju stradale dece u saobraćaju se dovodi u direktnu vezu sa (ne)upotrebom dečjih sistema zaštite u vozilima - dečjih sedišta i sigurnosnih pojaseva.

Na teritoriji Srbije, upotreba dečjih sistema zaštite je ispod 30 odsto, što znači da se manje od trećine dece prevozi ispravno i bezbedno u vozilu.

Ako dete nije u auto-sedištu, kazna 120.000 dinara

Agencija za bezbednost saobraćaja je u cilju povećanja bezbednosti dece u saobraćaju, početkom ove godine pokrenula projekat pod nazivom "Obuka o pravilnoj upotrebi dečjih auto - sedišta".

Proverite dečje auto-sedište ODMAH