Organski rastvarači, među kojima su benzen, toluen i ksilen, pronađeni su u burićima sa opasnim otpadom otkrivenim na privatnom placu u obrenovačkom selu Vukićevici, rekao je za "Politiku" pomoćnik direktora Instituta za nuklearne nauke "Vinča", Vladimir Nikolić.

"Koncentracija organskih rastvarača u buradima daleko prevazilazi dozvoljene količine, što može da bude opasno po životnu sredinu i zdravlje ljudi", kaže Nikolić.

Institut je uradio i ispitivanje površinskih uzoraka zemlje na mestu gde su zatečeni burići sa opasnim otpadom.

"Urađena je analiza površinskog sloja zemlje u neposrednoj blizini otkrivenih buradi, ali nije nađeno zagađenje.To ne znači da opasne materije nisu mogle da prodru u zemljište, jer su burad bila zakopana pet do šest metara duboko u zemlju. Zbog toga smatramo da treba nastaviti kontrolu zagađenja podzemnih voda", kaže Nikolić za "Politiku".

Prema rečima ministra zaštite životne sredine Gorana Trivana, hemijske materije iz opasnog otpada oktrivenog u Vukićevici nisu prodrle u okolne seoske bunare.

Analize podzemnih voda i bunara uradio je Gradski zavod za javno zdravlje, a i Trivan je takođe upozorio da ti rezultati ne znače da nema opasnosti da ta voda bude zagađena.

U uzorcima vode iz tri bunara u neposrednoj okolini mesta gde je nađen otpad nema tragova zagađenja otrovom, ali voda iz njih ne sme da se koristi za piće i kuvanje jer je hemijski i bakteriološki neispravna.

Ministar je rekao da će se nastaviti ispitivanje podzemnih tokova, jer je potrebno vreme da potencijalne toksične materije eventualno prodru u bunare i vodu.

undefined Obrenovac - 25 tona toksičnog otpada

Krajem decembra na području Obrenovca nađeno je 20 tona opasnog otpada, tajno zakopanog na privatnoj parceli, koj je mogao da izazove ozbiljne posledice po prirodu i zdravlje ljudi. Opasan otpad je, osim na ovoj lokaciji, nađen na još dva mesta.

"Završena su ispitivanja uzoraka uzetih sa lokacjie u Mesnoj zajednici Vukićevica. Po sačinjenim izveštajima ovlašćene laboratorije, radi se o otpadu sa karakteristikama opasnog i neopasnog otpada. Merenjem utvrđena ukupna količina otpada je 22.149 kilograma. Od te količine, opasnog otpada je 21.959 kilograma i neopasnog 190 kilograma", kažu u ministarstvu i ističu da je sav otpad upakovan u adekvatnu ambalažu, obavijen folijom i pokriven radi zaštite od atmosfernih uticaja, navodi "Politika".

Naredni koraci su transport otpada do ovlašćenog operatera, koji poseduje dozvolu za upravljanje tom vrstom otpada, u postrojenje na privremeno skladištenje radi daljeg tertmana ili eventualnog izvoza radi uništenja, napominju u ovom ministarstvu.