Vučić je preneo danas u Budimpešti novinarima da su razgovori koje je imao sa premijerima Češke i Slovačke, Andrejem Babišom i Peterom Pelegrinijem, a posebno sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, bili od izuzetnog značaja za Srbiju, kao i da je Demografski samit novi impuls daljem zajedništvu i približavanju tih zemalja.
On je istakao da su svi učesnici samita, na kojem je i on govorio, razumeli koliko smo mali pojedinačno i da samo zajednički možemo da napredujemo i gledamo u budućnost.
U tom smislu, naveo je da pojedine validne prognoze pokazuju da će 2070. godine SAD biti pete po veličini, odnosno brojnosti stanovništva. Sada su treće, a prestići će ih Nigerija i Pakistan.
Takođe, ukazao je da su među prvih 20 zemalja samo četiri iz Evrope, a obe su zabeležile pad - Rusija sa 4. na 9. mesto, a Nemačka sa 7. na 17. mesto.
"Onda vidite kako se demografska, ali i ekonomska moć šire na drugim stranama, na azijskom i afričkom kontinentu. A onda nije nemoguće zamisliti model po kojem ćemo početi da 'gasimo svetlo' za sobom, ako ne razumemo da moramo da imamo više dece", poručio je Vučić.
Zato je ponovo zamolio sve da, bez obzira na kritike koje njegovi apeli izazivaju, razumeju da je Srbiji potrebno više dece, jer bez njih nećemo imati ni ekonomiju, ni naciju.
"Nikakvih ekonomskih problema nećemo da imamo, ako izbegnemo političke probleme", podvukao je Vučić.
Ponovio je da danas nemamo pitanje teritorija, već opstanka naroda, te istakao da je Srbija prošle godine izgubila grad veličine Kikinde, a u 20 godina gradove veličine Novog Sada i Niša.
Preneo je da je i mađarski premijer Viktor Orban primetio da su demografski problemi evropski fenomen i da moramo sa tim da se suočimo.
Vučić je dodao da će cena za dva svetska rata, a Srbiji i za ratove 1990ih, u demografskom smislu, tek doći.
"Moraćemo da razmišljamo više, ne samo o sebi već i onome što dolazi posle nas", podvukao je predsednik Srbije.
Najavio je će biti i daljih povećanja dodataka za porodice, porodilje, majke, kao i da će, prvo državne, a zatim i privatne kompanije biti u obavezi da grade obdaništa u svojim sistemima, gde majke mogu da ostave decu.
Ukazao je da će se, uz mere populacione politike, podići broj dece po bračnom paru, sa 1,48 na 1,60, ali da je gotovo nemoguće da dođemo do 2,1, što je prosta reporodukcija.
"Ne znam šta nam je činiti. Nikome u svetu nije jasno, jer što je bolji živnotni standard, manje je dece. Još se traže metodi i načini. Niti će ekonomija, niti ćemo kao nacija moći da opstanemo ako se ovakvi trendovi nastave", ponovo je upozorio predsednik.
Zato se, kaže, moraju moliti ljudi da se vraćaju u Srbiju, i ponovio je da ga raduju informacije u da se u novosadski Kontinental RND vratilo 25 inženjenra iz pojedinih evropskih zemalja, kao i da u Leskovcu nema više zahteva medicinskih sestara iz bolnice za odlazak.
Možemo da odlučimo da možemo nešto da uradimo i da se onda borimo, podvukao je on.