Tužilac saslušava maloletnice zbog nasilničkog ponašanja u školi

Po nalogu Odeljenja za maloletnike Višeg javnog tužilaštva u Beogradu policija je podnela krivičnu prijavu za nasilničko ponašanje protiv I.O. (15) i D.I. (14), koje su šamarale A.M. (15) u srednjoj školi u Barajevu. Godišnje 840 prijava

MONDO/Bojana Zimonjić Jelisavac

A.M. je tom prilikom zadobila i povredu.

U toku postupka biće obavljeno saslušanje devojčica osumnjičenih za nasilje, kao i oštećene, a radiće se i veštačenje povrede koju je zadobila, rečeno je Tanjugu u Višem javnom tužilaštvu.

Postupak se vodi u skladu za Zakonom o maloletnicima, a u slučaj će biti uključeni roditelji i centar za socijalni rad.

 Odluku o kazni, odnosno nekoj od vaspitnih mera, doneće sudija za maloletnike.

Zbog ovog slučaja Ministar prosvete Mladen Šarčević razrešio je direktora Srednje škole u Barajevu Dobrivoja Jelića nakon što je na osnovu vanrednog inspekcijskog nadzora utvđeno da ta ustanova ne sprovodi mere za bezbednost i zaštitu ucenika.

Snimak na kojem se vidi kako dve učenice šamaraju treću dok se sve snima telefonom obišao je društvene mreže i izazvao reakcije javnosti.

MINISTARSTVO PROSVETE DOBIJE 840 PRIJAVA ZA NASILJE

Ministarstvo prosvete godišnje iz čitave Srbije dobije oko 840 prijava koje se odnose na nasilje na svim nivoima obrazovanja uključujući i ono na univerzitetima.

Ministarstvo, kako je Tanjugu rečeno, povodom poslednjeg primera vršnjačkog nasilja u školi u Barajevu, prati prijave takozvanog trećeg nivoa nasilja, a izveštaje dobija preko školskih uprava.

Osim toga, Ministarstvo prati i prijave dobijene preko SOS linije kao i sve situacije koje im roditelji prijavljuju direktno.

"Na nivou Srbije broj tih prijava na godišnjem nivou je oko 840", navode u Ministarstvu i dodaju da bi sve te situacije trebalo da se rešavaju na nivou škole, a nekada i uz podršku drugih sistema poput zdravstvenog i socijalne zaštite.

U posebnim situacijama u sprovođenju potrebnih procedura Ministarstvo prosvete pruža podršku ustanovama.

Treći, najviši nivo vršnjačkog nasilja podrazumeva fizičko nasilja i zlostavljanja odnosno tuču, davljenje, bacanje, prouzrokovanje opekotina i drugih povreda, napad oružjem, ali i psihičko nasilje - zastrašivanje, ucenjivanje uz ozbiljnu pretnju, iznuđivanje, navodenje na uportrebu narkotika, uključivanje u destruktivne grupe ...

Socijalnog nasilje trećeg nivoa je izolacija, grupno maltretiranje, organizovanje "klanova" radi povređivanja drugih.

Neki od vidova nasilja na tom nivou su i zloupotreba informacionih tehnologija - snimanje nasilnih scena, distribuiranje snimaka i slika, dečija pornografija, ali i ono blaže koje se ponavlja uprkos reakciji škole,kao što su - guranje, gadanje, saplitanje, šutiranje, vređanje, ruganje, podsmevanje, ignorisanje, zloupotreba foruma i četova...