"VELIKI BRAT" na autoputu Beograd-Niš: Počelo postavljanje nadzornih kamera

"Putevi Srbije" na deonici Beograd - Niš postavljaju video-nadzor koji će se koristiti od 15. oktobra, piše danas beogradska štampa.

MONDO/Marko Tanasković

Snimanje bi trebalo da spreči vozače koji beže.

Tokom prošle godine čak 6.154 vozača nisu platila putarinu na koridorima. Šteta zbog izbegavanja "drumarine" i uništavanja zaštitne ograde je procenjena na oko 500.000 evra.

Javno preduzeće "Putevi Srbije" počelo je sa postavljanjem 56 kamera duž autoputa Beograd - Niš, koje bi od 15. oktobra, osim snimanja brzine kretanja automobila, trebalo da "skeniraju" i bahate šofere koji na razne načine pokušavaju da saobraćajnice prvog reda koriste besplatno, pišu "Novosti" u štampanom izdanju od četvrtka.

Najčešći modeli za beg koje koriste je nepropisna vožnja iza automobila koji je uredno platio putarinu i beg kroz "divlje izlaze" razgrađivanjem zaštitne elastične ograde.

Vozači teretnih vozila zamenom magnetnih kartica sa kolegama skraćuju pređene relacije i na taj način manje plaćaju putarinu.

Jedan od modela prevare je i zaobilaženje naplatnih stanica vožnjom u suprotnom smeru ili polukružnim okretanjem na auto-putu u otvorenom sistemu naplate putarine.

"Nesavesni vozači, osim što pričinjavaju materijalnu štetu, ugrožavaju bezbednost učesnika u saobraćaju na autoputu", rekli su "Putevima Srbije".

" Jedan od ciljeva koji želimo da postignemo postavljanjem video-nadzora na deonici autoputa od Beograda do Niša je registrovanje svih vozila koja se uključe u sistem naplate putarine, a ne pojave se na izlaznoj naplatnoj stanici. Kamere će beležiti ovakve situacije i podaci će se slivati u centralizovani sistem, odakle će se dalje njima upravljati u skladu sa procedurama", naveli su.

Među onima koji beže je najviše vozača putničkih vozila. Zloupotrebom zamene kartice i begom na divljim izlazima najviše se služe vozači teretnjaka i šlep službi, samim tim što je putarina za njih skuplja, pa je i "ušteda" veća.

U okviru Sektora za naplatu putarine, formirano je Odeljenje za nadzor čiji je zadatak da spreči sve vidove zloupotreba, zaposlenih i učesnika u saobraćaju. Služba terenske kontrole u svom sastavu ima mobilnu ekipu, koja u pojasu naplate putarine registruje zloupotrebe. Nakon utvrđivanja prekršaja, Odeljenje za nadzor naplate putarine podnosi MUP Srbije prijave sa relevantnim dokazima, po kojima nadležni organi kasnije postupaju.

Zloupotrebe registruju i inkasanti na samoj naplatnoj stanici, kada vozači pobegnu, najčešće nepropisnom vožnjom iza vozila koje je uredno platilo putarinu.