SPAS U ZADNJI ČAS: Kiša zaustavila dalje širenje požara na Staroj planini

Koordinator Gradskog štaba za vanredne situacije Pirota Sreten Savov izjavio je danas da je kiša koja je noćas pala na području Toplog Dola na Staroj planini, zaustavila dalje širenje požara i smanjila rizik od šteta.

"Pripadnici vatrogasno-spasilačkih jedinica, žandarmerije, dobrovoljci i meštani su i dalje na terenu i očekujemo da se vatrena stihija na tom potezu Stare planine, danas obuzda", kazao je Savov za agenciju Beta.

"Mi ćemo danas zajedno sa članovima Radio kluba Pirot obići ovaj teren i videti kakva je situacija na terenu", rekao je Savov.

On je dodao da se već nekoliko dana na osnovu odluke Gradskog štaba za vanredne situacije onima koji gase požar na području Toplog dola nosi pomoć."Obezbeđujemo gorivo, hranu i vodu", rekao je Savov.

Deo požara iznad sela Dojkinci je pod kontrolom, vatrogasci i Žandarmerija su uspeli da spreče da vatra stigne do šumskog kompleksa Arbinje, javlja dopisnik RTS-a. Požarima nisu bili ugroženi stanovništvo i naselja.

Zbog teške situacije iznad sela Topli Do i nepristupačnosti terena za vatrogasce, ranije danas se očekivao dolazak ruskog aviona "Iljušin 76."Prema njegovim rečima, situacija na području sela Dojkinci je danas bolja nego juče.

Prema prvim procenama, požarom je zahvaćeno negde oko 50 hektara a izgorela je neobrasla povšina sa suvim rastinjem. Požar je došao iz pravca Bugarske, rekao je Zvonimir Baković gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a napominjući da je vatra došla iz pravca Bugarske.

Kako je dodao, čim se ugasi požar, ekipe JP "Srbijašume" će izaći ne teren i snimiti opožarenu površinu i utvrditi direktnu štetu. Međutim, napominje da je ekološka šteta mngoo veća.

Vetar otežava gašenje požara a zbog teškog terena nema ni telefonskog signala pa je komunikacija otežana.

Desetine godina potrebne za obnovu ekosistema

Baković ističe da se za sada ne zna uzrok ali da je evidentno da je 95 odsto požara ove godine izazvao čovek.

Preporučio je da se ne pali strnjika jer ona nošena vetrom može da se prebaci na šumu i da nastanu požari velikih razmera.

Zvonimir Baković je rekao da je potrebno više desetina godina da bi se ekosistem vratio u stanje pre požara ali da je u konkretnom slučaju potrebno više od 100 godina.

Apelovao je na građane da, uvek kada idu u prirodu, vode računa da je ostave u boljem stanju nego što su je zatekli.