Društvo

FUŠERI - novi vid VRŠNJAČKOG NASILJA u Srbiji

Izvor mondo.rs Izvor Beta

"Deca koja nose firmiranu garderobu počela su da svoje drugare koji ne nose originalnu garderobu nazivaju "fušerima."

Izvor: MONDO/Stefan Stojanović

Pomoćnik direktora Centra za socijalni rad "Sveti Sava" u Nišu Lidija Stanković izjavila je da toj ustanovi vrlo često stižu prijave vršnjačkog nasilja, a da se u poslednje vreme pojavio se i novi vid maltretiranja dece i to zbog garderobe koja nije firmirana.

"Deca koja nose firmiranu garderobu počela su da svoje drugare koji ne nose originalnu garderobu nazivaju 'fušerima'. Postoji aplikacija na mobilnom telefonu koju deca za to koriste. Slikaju druga i drugaricu, a aplikacija prepoznaje da li je na njima originalna garderoba", izjavila je Stanković agenciji Beta.



Ona je kazala da toga ranije nije bilo.

"Ranije se dešavalo da se deca sporečkaju zbog toga što neko nekome uzme olovku, ne zbog garderobe koju neko nosi", rekla je Stanković.

Prema njenim rečima, takvo ponašanje dece dolazi iz porodice, ali je povezano i sa opštim društvenim vrednostima.

"Nalazimo se u tranziciji od tradicionalnih ka novim vrednostima. Nove vrednosti još nisu u potpunosti prihvaćene, a stare više nisu prihvatljive", izjavila je Stanković.

Kako je kazala, naše društvo se nalazi u stanju "anomije" i opšte konfuzije u narodu u kome se jedne porodice u vaspitanju dece pridržavaju jednih vrednosti, a druge porodice nekih sasvih drugih vrednosti.

Stanković je rekla i da je za eliminisanje vršnjačkog nasilja najbitnija prevencija, i dodala da škole i centri za socijalni rad na tome rade.

Od početka godine, dodala je Stanković, Centru za socijalni rad u Nišu prijavljeno je 28 slučajeva nasilja nad decom. ;U 25 slučajeva je nasilje dokazano i sa tim porodicama se radi, a za tri prijave Centar za socijalni rad još utvrđuje činjenice.

Od ukupnog broja prijava nasilja nad decom, rekla je Stanković, samo je u tri slučaja Centar za socijalni rad doneo odluku o izdvajanju dece iz porodice.

U poslednje vreme sve je više slučajeva vršnjačkog nasilja, kako u samim  školama,  tako i van njih.