"Želimo da podsetimo javnost da je u 2018. godini kvalitet vazduha zvanično bio ocenjen III kategorijom (prekomerno zagađen vazduh) u Beogradu, Kraljevu, Valjevu, Kragujevcu, Subotici, Sremskoj Mitrovici, Pančevu, Užicu, Smederevu i Kosjeriću. U svim ovim mestima uzrok prekomernog zagađenja bile su suspendovane čestice PM10 i/ili PM2,5", navodi se u saopštenju.
Ističe se i da je doprinos drumskog saobraćaja bio po šest odsto za obe navedene zagađujuće materije, dok je većina emisija dolazila iz toplana snage manje od 50 MW i individualnih ložišta (57% za PM10 i 75% za PM2,5).
Podsećamo - ministarstvo zaštite životne sredine povodom Svetskog dana čistog vazduha 3. novembra, pozvalo je građane da napuste stare navike i okrenu se kvalitetnim motorima, hibridnim i električnim, kao i pešačenju i biciklizmu. Ministarstvo je ocenilo i da je saobraćaj, njegova visoka učestalost, automobili i vozila sa zastarelim motorima, dramatično prisutni zagađivač.
"Kada govorimo o zagađenju oksidima sumpora, dominantni izvor emisija u 2018. godini bila je proizvodnja električne i toplotne energije - čak 91%. Sektor proizvodnje električne i toplotne energije takođe je imao najveći udeo u ukupnim emisijama azotnih oksida - 49%, dok je drumski saobraćaj bio na drugom mestu sa doprinosom od 23%", ističu iz koalcije.
Zaključuje se da se u skladu sa podacima Agencije za zaštitu životne sredine o izvorima zagađujućih materija, saobraćaj ne može smatrati osnovnim uzrokom zagađenja suspendovanim česticama PM10 i PM2,5.
"Ovo su zvanični podaci Agencije za zaštitu životne sredine, stoga pozivamo Ministarstvo zaštite životne sredine da se u svom obraćanju javnosti oslanja na njih ili da, ukoliko raspolaže drugačijim podacima, takve podatke podeli sa javnošću kako bi nam svima bili dostupni", ističe se u saopštenju.