"Srbija je garant mira, uvek smo se borili i borićemo se na pravoj strani"

Polaganjem venaca i odavanjem počasti stradalima u Prvom svetskom ratu obeležava se Dan primirja u Prvom svetskom ratu. Srbija pretrpela najveće gubitke jer je izgubila čak 28 odsto stanovništva i oko 50 odsto muške populacije.

 U Srbiji i svetu se obeležava Dan primirja, u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat.

Vence su osim ambasadora Francuske Žan Luj Falkonija položili i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, generalni sekretar predsednika Nikola Selaković, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, predstavnici ambasada drugih zemalja, Vojske Srbije, mnogobrojnih udrženja...

Falkoni je naveo i da jeSrbija platila visoku cenu tokom Prvog svetskog rata i da je pretrpela velike gubitke, a da danas doprinosi međunarodnoj bezbednosti učestvujući u operacijama u očuvanju mira.

"Mi to ne zaboravljamo", poručio je ambasador Francuske.

Pre početka polaganja venaca, intonirane su himne Francuske i Srbije, ali i pesma "Kreće se lađa Francuska".

Počast poginulima za slobodu otadžbine kod Spomenika neznanom junaku na Avali odao je generalni sekretar predsednika Nikola Selaković.

U spomen-knjigu Selaković je upisao:

"Golgota Velikog rata i vaša pobeda u njemu postali su nezaobilazan deo srpskog duha, identiteta i sistema vrednosti, kao i najsvetiji primer požrtvovanja i ljubavi prema otadžbini. Danas kada se Srbija uzdiže, gradi i jača, vaš primer joj udahnjuje novu snagu i veru u sebe. Večna vam slava besmrtni junaci".

Vence i cveće na Spomen kosturnicu braniocima Beograda položili ministar za rad Zoran Đorđević i predstavnici vojske diplomatskog kora, a održan je i prigodan umetnički program.

Ministar Đorđević, koji je u ime Vlade Srbije predvodio, uz pune vojne i državne pocasti, centralnu državnu ceremoniju, rekao je da je Prvi svetski rat bio najveće zlo koje je zadesilo celu Evropi u kojoj je mobilisano 70 miliona ljudi, a tokom kojeg su se dešavala velika zverstva, ratni zločini i veliki ljudski gubici.

 On je istakao da je rat najveće zlo i podsetio da je u Prvom svetskom ratu u Srbiji poginulo između 1,1 i 1,3 miliona ljudi.

"Danas odajemo počast onima koji su dali živote za slobodu naše Srbije", naglasio je Đorđević.

Poručio je da je važno setiti se da se Srbija "uvek borila na pravoj strani i da će se uvek boriti na pravoj strani".

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić je nakon polaganja venca na spomen-obeležju rekao da je Srbija pretrpela najveće gubitke jer je izgubila čak 28 odsto stanovništva i oko 50 odsto muške populacije.

Venac je položen i na Spomen-kosturnicu ruskih vojnika na Novom groblju.

Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko naglasio je da Spomen-kosturnica ruskih vojnika, ali i svi spomenici palim borcima, šalju poruku da smo "dužni da vodimo računa o poukama Prvog svetskog rata, kao i o svim ratovima u Evropi i u svetu".

"Moramo voditi računa da sarađujemo na najbolji način. Mi, tadašnji saveznici i tadašnji neprijatelji, sada smo partneri. Moramo da postanemo još bolji partneri i da čuvamo krhki mir u Evropi, da vodimo računa i da pamtimo da je teško uspostaviti stabilnost, a da se ona može brzo srušiti", naveo je on.

Prvi svetski rat, u kojem je 20 miliona ljudi poginulo i 20 miliona ranjeno, okončan je 11. novembra 1918. godine potpisivanjem primirja u Francuskoj.

Primirje je potpisano u 5.15 u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, u šumi kod grada Kompienj. Tog jutra u 11.00 zvona širom Francuske oglasila su da je i poslednja neprijateljska sila, Nemačka, potpisala kapitulaciju.