Oni podsećaju da je brzina u zoni škola 30 kilometara na čas i da će se akcenat kontrole preneti na zaštitu najmlađih u saobraćaju.
Jedna od najopasnijih situacija u kojoj pešaci mogu da se nađu jeste kada se vozilo zaustavi da ih propusti na pešačkom prelazu, ali zatim odnekud naiđe bahati vozač koji odluči da obiđe zaustavljena vozila. Tako je u Rumi pre nekoliko dana teško povređena devojčica.
"Maksimalan broj patrola Saobraćajne policije biće na terenu, regulisaće saobraćaj i sankcionisati one vozače koji kršenjem propisa ugrožavaju bezbednost učenika. Pored toga, preventivni aspekt uključivaće predavanja koje će učenicima prvih razreda držati policijski službenici Saobraćajne policije", rekao je Aleksandar Radenković iz MUP-a.
Drugi veliki problem je što vozači ne žele da daju do znanja onima koji se kreću iza njih kuda žele da idu. To izaziva nervozu kod vozača i oni kršeći propise jednostavno idu u smerovima gde ih pešaci ne očekuju.
"Treba blagovremeno upozoriti sve vozače koji su iza nas o nameri zaustavljanja, skretanja, isključivanja i uključivanja, jer te radnje dovode do najčešće opasnih situacija i sudara", istakao je Milan Vujanić iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.
Iz MUP-a poručuju da će ti prekršaji biti drastično kažnjavani.