Osim Rimokatoličke crkve, zapadnih crkava i hrišćanskih crkava istočnog obreda, koje slave po Gregorijanskom kalendaru, Božić danas slavi i većina pravoslavnih pomesnih crkava koje su krajem prošlog veka prešle na Novojulijanski kalendar, kod nas poznatiji kao Milankovićev po njegovom sutvorcu.
Poštujući stari rimski Julijanski kalendar, Božić će 13 dana kasnije proslaviti ostatak pravoslavnog sveta - Ruska i Srpska pravoslavna crkva, Ruska zagranična crkva, Jerusalimska patrijaršija i Sveta gora.
Prema jevanđeoskom predanju, Isus Hristos je rođen 25. decembra u Vitlajemu pa se ovaj datum kao početak nove ere i nove istorije čovečanstva, uz razlike u kalendarima, poštuje u celom hrisćanskom svetu.
Simboli proslave Božića kod rimokatolika su jasle u kojima je, po predanju, Hrist rođen, jelka kao večno zeleno drvo i adventni venac.
U hrišćanstvu se smatra da je Hristovo rođenje donelo svetlost istine ljudskom rodu i da je tim događajem ispunjeno starozavetno proročanstvo o rođenju Spasitelja ili Mesije. Na Badnje veče i Božić vernici dolaze na poklon jaslama Bogomladenca koja se tradicionalno improvizuju u svim hramovima.
Ovaj običaj je sećanje na poklonjenje tri mudraca sa Istoka koji su, prema predanju, stigli u Vitlajem prateći najsjajniju zvezdu koja se zaustavila tačno iznad pećine rođenja.
Putovanje mudraca sa istoka trajalo je 40 dana, pa toliko traje i božićni post, koji se završava s početkom praznovanja Božića.