Prvi sastanak na temu sistema obaveštavanja javnosti u slučajevima nestale dece, a na inicijativu premijerke Ane Brnabić održan je juče i sastanku su, osim premijerke, prisustvovali i državni sekretar iz Ministarstva pravde Radomir Ilić i državna sekretarka iz Ministarstva unutrašnjih poslova Biljana Popović Ivković kao i Jurić.
Sistem obaveštavanja javnosti u slučajevima nestale dece je jedna od gorućih tema u Srbiji. Premijerka Ana Brnabić, kako je navedeno na sajtu Fondacije "Tijana Jurić" na sastanku je izjavila da je neophodno da država pronađe način da brže i efikasnije deluje kada dođe do nestanka.
Prvi korak u pronalaženju najboljeg rešenja je formiranje radne grupe. Nju bi trebalo da čine najstručniji ljudi iz Ministarstva pravde i Ministarstva unutrašnjih poslova. Očekuje se i pomoć stručnjaka iz sveta, iz zemalja u kojima već postoje posebni sistemi za alarmiranje javnosti i pronalazak nestale dece. Zajednički cilj je da se u što kraćem roku dođe do što efikasnijeg rešenja.
Jurić je ovim povodom izjavio da je izuzetno zadovoljan ishodom pregovora.
"Premijerka je prihvatila naše predloge i inicirala formiranje radne grupe koja će raditi na implementaciji ideje o sistemu brze potrage. Članovi Fondacije "Tijana Jurić" trebalo da zauzmu mesto u radnoj grupi kako bi pratili rad, ali i doprinosili svojim iskustvom koje su stekli radeći na mnogobrojnim slučajevima nestale dece", rekao je Jurić za Telegraf.rs.
On je precizirao da bi radna grupa trebalo da bude formirana odmah posle praznika. Napominje i da bi sistem obaveštavanja trebalo što pre da krene.
Jurić je na sastanku predložio i da se roditelji ako dete nije došlo u prvih 15 minuta na prvi čas obaveštavaju osim mejlom i SMS porukama.
"Pričao sam sa programerima i apsolutno je izvodljivo da se ujedno kad se putem elektronskog dnevnikla i mejla roditelji obaveštavaju o tome, da im stigne i sms o tome. Predložio sam i da se pri upisivanju dece u školu, roditelji ostave dva, tri broja telefona na koja bi stizale takve poruke", kaže Jurić.