To je druga prvostepena presuda u tom postupku pošto su prvom, koju je u aprilu ukinuo Apelacioni sud, Bubalo i ostali bili oslobođeni optužbi.
Apelacioni sud je ukinuo prvu oslobađajuću presudu, jer je, kako je tada saopštio, usvojio žalbu tužioca za organizovani kriminal i naveo da mu je "nejasan i neprihvatljiv" zaključak prvostepenog suda da nema krivične odgovornosti odgovornih lica Agencije za privatizaciju i Akcijskog fonda u slucaju "Luke Beograd", pa da nema ni odgovornosti Bubala.
I na novu presudu tužilaštvo ima pravo žalbe Apelacionom sudu koji će ovog puta morati da donese konačnu odluku.
Zbog zlupotrebe položaja pored bivšeg ministra privrede Predraga Bubala u ovom postupku na optuženičkoj klupi su se našli i izvršni direktori Agencije za privatizaciju Miodrag Đorđević i Goran Mrđa, direktor Centra za tržište kapitala Aleksej Misailović, direktor Akcijskog fonda Aleksandar Gračanac i direktor Sektora za analizu, pripremu i organizaciju prodaje u Akcijskom fondu Jasmina Dragutinović.
Za isto krivično delo u ovom slučaju odgovarali su i bivši direktor Privrednog društva Luka Beograd AD Miroslav Drobac i bivši finansijski direktor tog privrednog društva Dušan Kosovac.
Nakon izrečene presude sudija je ponovo izneo detalje optužnice slučaja Luke Beogard.
Luka je 1998. privatizovana tako što je 60% akcijskog kapitala besplatno podeljeno zaposlenima, 30% preneto na Akcijski fond i 10% na Rapublički penzioni fond.
Većinski paket akcija preduzeća, Agencija za privatizaciju prodala je u septembru 2005. godine Miroslavu Miškoviću i Milanu Beku, koji su u ovom postupku bili svedoci, preko firme Worldfin, po ceni od gotovo 40 miliona evra.
Slučaj Luke Beograd bio je problematičan zbog promene propisa koje su nakon prodaje omogućile buduće izmeštanje Luke i izgradnju stambeno-poslovnog kompleksa na tom području, kao i cena akcija po kojoj je preduzeće prodato
Rukovodstvo Luke je pre prodaje sa Institutom ekonomskih nauka sklopilo ugovor za izradu procene vrednosti imovine Luke.
U svojoj analizi Institut je istakao da će doći do promene vrednosti imovine, pa samim tim i promene vrednosti kapitala, te da je u interesu akcionara i države kao najvećeg vlasnika, da se sačeka sa prodajom akcija.
Pre nego što je Institut dostavio finalnu verziju svog izveštaja, Skupština akcionara Luke je usvojila finansijski izveštaj koji nije uključio promenjene vrednosti kapitala preduzeća.
Komisiju za hartije od vrednosti je istog dana kada je preduzeće usvojilo finansijski izveštaj bez korekcije vrednosti kapitala, odobrila ponudu firme Worldfin S.A. iz Luksemburga.
Akcije Luke Beograd prodate su tada po ceni od 800 dinara, dok je realna vrednost akcije iznosila 1.450 dinara. U optužnici se navodi da su optuženi tako pribavili korist kompaniji "Worldfin S.A." od 14 miliona evra za koliko je oštećen budžet Republike Srbije.
Svi navedeni podaci su zapravo doveli do više sudskih sporeva.
Odbrana je nakon suđenja izjavila da je zadovoljna presudom i da su očekivali ovakav ishod.
Branilac nekadašnjeg ministra Vladimir Gajić izjavio je nakon suđenja da Tužilaštvo ni u ovom ponovnom postupku nije uspelo da pravno i činjenično dokaže navode svoje optužnice, zbog čega je bila neminovna ovakva odluka suda.
Prema njegovim rečima u obrazloženju presude sud je posebno istakao da na Luku Beograd nije ni mogao da se primenjuje Zakon o privatizaciji jer ona nije bila predmet privatizacije, već je privatizovana po Zakonu o svojinskoj transformaciji iz 1996. godine.
"Pogotovo je sve vreme pozicija Predraga Bubala bila takva da mislim da nije ni mogao da bude optužen u ovom predmetu, ali nekome je trebalo još 2012. godine da neki "kapitalac" bude uhapšen da bi se pokazalo da Srbija radi nešto u borbi protiv korupcije, pa je u tom momentu Bubalo bio laka meta i to je razlog što je bio u ovom postupku", smatra Gajić.
Suđenje za "Luku Beograd" počelo je u julu 2014. godine, kada je bivši ministar deteljno izlagao svoju odbranu i negirao optužbe za zloupotrebu službenog položaja.
Tužilaštvo je Bubala teretilo da je zloupotrebio službeni položaj, jer je kao ministar propustio da vrši nadzor prilikom prodaje akcija Luke Beograd koje su prodate, kako su naveli, za manju vrednost od ekonomske, pa je država ostećena za više miliona evra.
Nešto više od tri godine kasnije, doneta je prvostepena presuda i u decembru 2017. bivši ministar privrede Predrag Bubalo i više državnih službenika oslobođeni su optužbi.
Luka Beograd je jedan od predmeta na takozvanom spisku 24 sporne privatizacije.
Tokom svog svedočenja pred sudom, Beko je rekao da mu je kupovina Luke bio jedan od najgorih poslova u životu i da se pokajao što je u njega ušao.
Kroz sam postupak, što u okviru istrage, što na samom suđenju, pored Beka saslušani su brojni svedoci, među kojima su bili i vlasnik "Delta holdinga" Miroslav Mišković, koji je na samom početku zajedno sa Milanom Bekom bio u poslovima oko Luke Beograd kao investitor, ali se iz toga povukao.
Mišković je u istrazi pred Tužilaštvom 2013. rekao da je u posao oko Luke Beograd ušao samo kao finansijski investitor u preduzeću Vorldfin Milana Beka, koje je kupilo akcije Luke Beograd.
Luka Beograd se SELI na novu lokaciju
Ministarstvu saobraćaja i infrastrukture najavilo je u novembru prošle godine da će Luka Beograd biti premeštena kod Pupinovog mosta.
Veljko Kovačević, pomoćnik ministra za vodeni saobraćaj kaže da je ukupan iznos projektovanja skoro tri miliona evra, sa rokom završetka projektovanja do kraja naredne godine, odnosno u prvom kvartalu 2021. godine.