STROŽA PRAVILA ZA SPORTSKE GIMNAZIJE: Nema više provlačenja

Odeljenja za gimnazijalce opredeljene za sport od septembra u Beogradu, Novom Sadu, Subotici , Nišu, Kragujevcu i Užicu. Polagaće maturu bez ikakvih olakšica, a neće više ni da se provlače kada su u pitanju izostanci.

Osmaci koji već nižu uspehe u atletici, košarci, odbojci, tenisu i ostalim sportovima i planiraju da posle osnovne škole obrazovanje nastave u gimnazijskim odeljenjima za darovite sportiste, od ove godine će to moći u šest gradova u Srbiji

Osim u beogradskoj Sportskoj gimnaziji i novosadskoj “Jovan Jovanović Zmaj” koja već ima jedno sportsko odeljenje, po novom nastavnom planu i programu za učenike talentovane za sport otvaraju se odeljenja u Subotici, Nišu, Kragujevcu i Užicu.

Najavljujući ovu novinu ministar Mladen Šarčević ocenio je i da su do sada umesto na osnovu ozbiljnijih kriterujuma, klupe namenjene talentima za sport često popunjvane prema “kriterijumu lakog završavanj i jurenja veze da se u školu uđe sa bilo kojim sportom, bez pokrića.”

Ubuduće će uslovi za upis, ali i pravila školovanja budućih sportskih asova zahtevati ne samo visoke rezultate u sportu, već i da uče "za medalju."

"Forma je bila da se učenicima pravdaju časovi, da postoj tolerancija jer su sportisti. Prave sportske gimnazije imaju poseban nastavni plan i program. Predmet fizičko vaspitanje im ne treba jer ga đaci imaju obilje na trenizima. Dobiće nove predmete koji sublimiraju više nauka. Jedan je sport i trening, s teorijom treninga, a drugi je sport i zdravlje, s temama iz oblasti medicine značajnim za buduće sportske lekare. Program za svaki predmet moći će da se radi multidiscilinarno. Tako će recimo na času srpskog jezika đaci učiti o sportskom novinarstvu”, obrazlaže Šarčević za "Politiku."

U reformisanim sportskim odeljenjima gimnazije, kaže, ubuduće neće biti poželjni učenici koji izuzetne rezultate postižu samo u sportu. Osmake treba odvratiti od razmišljanja da je sportsko odeljenje najteže uoisati. Sportska matura ne postoji. Za buduće generacije gumanzijalaca, pa i sportista, jedina ulaznica za fakultete biće opšta matura, koja se bez znanja ne može proći. A da bi đaci uspeli istovremeno da ispune očekivanja profesora i trenera, obaveza je prosvetnog sistema da pruži adekvatne uslove.

”Učenici u sportskim odeljenjima imaće poseban raspored časova u jednoj smeni. Biće im omogučćeno i učenje na daljinu. Kada putuju na takmičenja ili pripreme, nosiće tablet računare. Kada se vrate imaće priliku da sa profesorima na posebnim časovima nadoknade šta su propustili. To kreće od septembra kao pilot projekat u šest gradova”, rekao je za list Šarčević.

Da bi učenik konkurisao u sportsko odeljenje, kao i do sada, neophodna je potvrda o sportskim rezultatima koje je ostvario u osmom razredu osmoletke. To uverenje izdaje nadležni nacionalni granski sportski savez.

Uslov za upis biće položen prijemni ispit koji se uvodi ove godine, ali kako ministar kaže, neće značiti proveru fizičke spremnosti kandidata.

Na rangiranje će uticati bodovi koji se mladim asovima dodeljuju ukoliko su reprezentativci ili osvajači medalja na republičkim prvenstvima. Računaju se, naravno, i bodovi sa male mature.