Društvo

Žene nikako da DOSTIGNU muškarce, najveća diskriminacija na radu

Izvor mondo.rs Izvor Tanjug

Gotovo svake godine najveći broj pritužbi građani podnose zbog doživljene diskriminacije prilikom zapošljavanja ili na radu, izjavila je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković i dodala da su i dalje žene u nepovoljnijem položaju u odnosu na muškarce.

U danu kada se obeležava Svetski dan socijalne pravde, poverenica Janković je na skupu "Druga šansa za žene koje imaju 45+ godina u Srbiji", u Čačku ukazala da podaci iz brojnih izveštaja i istraživanja ukazuju da su žene u nepovoljnijem položaju u odnosu na muškarce u svim oblastima društvenog života.

O tome svedoče i podaci iz Posebnog izveštaja i istraživanja o diskriminaciji na tržištu rada koji je Poverenik za zaštitu ravnopravnosti nedavno predao Skupštini Srbije, navodi se u saopštenju Poverenice.

Prema tim podacima, žene se na tržištu rada već posle 45. godine smatraju starijima i teže se zapošljavaju, a zaposlenost muškaraca veća je za 13,6 odsto u odnosu na žene.

Platni jaz kreće se od 9 do 16 procenata, a ženama su teže dostupna rukovodeća mesta.

Govoreći o dostizanju višeg nivoa socijalne pravde, Jankovićeva je ukazala da je to neraskidivo vezano za poboljšanje ekonomskog statusa stanovništva i da je neophodno da se nastavi s daljim ekonomskim razvojem.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku iz 2019, u Srbiji je u riziku od siromaštva bilo 24,3 odsto stanovništva, dok su među najugroženijima pripadnici osetljivih društvenih grupa.

"Ključni imperativ našeg društva i svih odgovornih aktera treba da bude da se taj procenat svakodnevno smanjuje", kaže Jankovićeva i ističe da je unapređenje sistema obrazovanja, koje treba da bude dostupno svima, jedna od najvažnijih stvari u tom procesu.