Pojedine evroposke zemlje su se odlučile na ovaj drastičan korak, pa i naš komšiluk - Severnoj Makedoniji, a danas i u Hrvatskoj. međutim, zdravstveni stručnjaci smatraju da u Srbiji još uvek nema potebe za tim.
Premijerka Srbije Ana Brnabić je na današnjoj konferenciji saopštila da će se zabraniti publika na fudbalskim utakmicama, ali da se vrtići, škole i fakulteti neće zatvoriti.
"Stav struke je da nema opravdanja da u ovom trenutku zatvaramo škole, vrtiće i fakultete! Ne mogu da donesem odluke suprotno struci! Moguće je da će se ovo promeniti! Pratimo situaciju iz minuta u minut. Bićemo spremni za nastavu od kuće", rekla je premijerka.
"Molim roditelje da čuju stav struke, razumemo paniku i zabrinutost! Najpametnije je da čujemo šta struka govori. Najkasnije, sastanak na ovu temu imaćemo u ponedeljak", precizirala je ona.
Epidemilog Predrag Kon ponovio je danas trenutno imamo "relativnu epidemiološku situaciju", i da nema načina da mlade ljude držite mesec i po dana zatvorene! On je tako objasnio stav struke da nije potrebno još uvek zatvarati škole.
"Prevremenih zatvaranjem škola ne dobijamo ništa. Bez trunka razmišljanja predložićemo takvu odluku ako budemo sigurni da je svrsishodna. Deca ne prenose koronu, po iskustvima koja su nam prenele kolege iz Kine", kaže on.
Kon je rekao jda se svi kontakti ispituju, što znači da se ispituje svaki zaraženi i s kim je bio u kontaktu.
On je rekao da se za 24 zaraženih korona virusom registrovanih do sinoć u 18 sati zna trag virusa, odnosno način na koji su se zarazili, a da će za još sedam osoba, kod kojih je virus registrovan do jutros u 8.00 sati, to biti poznato u toku dana.
On je dodao da se mogu očekivati slučajevi koji nisu povezani, čime se potpuno menja način i plan rada, odnosno uključuje se ispitivanje svake teške respiratorne infekcije ili simptoma, i svi se testiraju bez obzira na to da li su negde putovali ili nisu.
Svako ko u Srbiji bude morao da ide na respirator, biće testiran kako bi se znalo da li je virus prisutan.
"Ulazimo u drugu nedelju, rekli smo u startu da ovo traje šest do osam nedelja. Pratićemo iz nedelje u nedelju. S prvom nedeljom smo prošli bez žrtava. Svaka situacija bez žrtava je dobar rezultat. Voleo bih da nemamo nijednu, što nije nemoguće. Ako budemo solidarni, sarađivali i pravovremeno lečili, ima šanse da prođemo bez žrtava. Nije verovatno, ali nije nemoguće", rekao je Kon.
Kada je reč o situaciji u čačanskoj Gimnaziji u kojoj je jutarnja smena raspuštena, Kon je naveo da će u tu školu iz "psiholoških razloga" otići ekipa Zavoda za biocide, a kako kaže, u toj školi virusa nema.
"Odmah da vam kazem, tu virusa nema. To je značajno psihološki", napomenuo je Kon i dodao:
"Ako neko misli da mi nosimo tu odgovornost tek onako, vrlo se vara. Kad tvrdimo da je bezbedno da se ide u škole, onda stojimo iza toga", rekao je Kon i zamolio da se struka pusti da radi svoj posao jer će, istakao je, na taj način biti najbolje svima
Infektolog Mijomir Pelemiš istakao je značaj medija i pojasnio da struka nikada nije rekla da deca ne mogu da se zaraze, ali da se virus različito ponaša u organizmu i ukazao da mnogo veće zemlje od Srbije, poput Velike Britanija i Nemačke, nisu zatvorile škole.
Načelnik pulmologije i alergologije u "Tiršovoj" Branimir Nestorović ocenio je da mnogi čekaju da struka pogreši i da je mnogima "uvek lakše" biti pesimista nego optimista.
"Nama je strašno teško, to što se ja često smejem, to ne znači da je lako. Mi odgovaramo za ljudske živote. Hajde da budemo malo racionalni. Da postoji bilo kakav rizik ja bih prvi rekao da se ne ide u školu", rekao je Nestorović.
U Republici Srbiji do jutros u 8 časova, 13. marta 2020. godine, registrovano je 7 novoobolelih što je ukupno 31 potvrđen slučaj COVID-19.