Društvo

NAJČEŠĆI IZGOVORI PENZIONERA kada ih uhvati policija napolju

Autor Sandra Krstanović

Pojedini penzioneri su jako uporni u kršenju zabrane kretanja, evo koji su njihovi najčešći izgovori.

Epidemija korona virusa u Srbiji vrlo brzo je oterala penzionere u kuću, tačnije 18.marta na snagu je stupla među prvim rigoroznim merama - zabrana kretanja za starije od 65 godina.

Nakon izjava stručnjaka da su penzioneri najugroženi, zabranjen im je izlazak napolje.

Od tada pa do danas policija muči muku sa starijim sugrađanima, da tu zabranu shvate ozbiljno.

Reporteri MONDA su više puta na ulici viđali starije sugrađane koji se dovijaju kako bi nabavili namirnice, a možda i samo prošetali.

Iz supermarketa na Dorćolu morali su da ih isteruju razglasom, preteći im da će PONOVO zvati policiju, a Kalenić pijaca je bila puna uočljivo starijih Beograđana lica prekrivenih maskama, koji su uprkos lepom vremenu sedu kosu pokrivali vunenim kapama ili maramama.

Upornost je čudo! Kada je upozorenje preraslo u oštro kažnjavanje, i dalje pojedini penzioneri smatraju da će uspeti da izbegnu policiju, ili će imati jak razlog da se makar malo "sažale" na njih.

Mirko (70) otkrio je svoju tajnu kako i dalje uspeva da "protegne noge" oko zgrade.

"Imao sam sreće da do sada nisam naišao na policiju, ali ako bi ih sreo rekao bi im da mi je pao ključ sa terase i da sam morao časkom da siđem da uzmem", rekao je penzioner za MONDO.

Da li je ova situacija za njih izazov ili igra, evidentno je da se većina njih ne plaši korona virusa.

Maja (76) objasnila je za MONDO da joj je teže od virusa palo to što je "poremetila dnevnu rutinu".

"Šta je meni još ostalo od života da se plašim jednog virusa. Da li ste vi svesni koliko je meni značilo da izađem i zalijem moju baštu ispred zgrade. A sada sa prozora gledam to cveće, koje mi znači više od bilo čega", rekla je Maja.

Većini penzionera i dalje najteže pada što ne mogu ujutru da kupe novine i odu do prodavnice.

Neki ne odustaju od tog rituala, često se pravdajući time da žive sami i da nemaju nikog da im pomogne.

Mirko nam je potvrdio da je na početku zabrane išao do najbliže prodavnice da kupi hleb i mleko.

"Kada me je prodavačica pitala što to radim, ja sam joj jednostavno odgovorio da nema ko to da uradi umesto mene", pravdao se Mirko uz napomenu da to više ne radi, jer je upravo njegov "drugar iz kraja"  skupo platio te kupovine.

"Moj komšija koji je nešto mlađi od mene, dobio je kaznu od policije kada je preko dana išao u kupovinu. Znaš ti šta znači 50.000 za penzionera?", rekao je sagovornik MONDA.

Baka Olivera "ide na časove engleskog"

Za sada u javnosti najpoznatiji je slučaj bake Olivere koja koja je prekršila mere vanrednog stanja i dobila osuđujuću presudu na 150.000 dinara.

Naime, baka Olivera je "uhvaćena" kako opušteno ide ulicom uz obrazloženje: "Bila sam na času engleskog jezika", postala je pravi hit na društvenim mrežama.

Predsednica Prekršajnog suda u Beogradu Olivera Ristanović izjavila je "Politici" da su do sada imali najviše slučajeva penzionera koji se "prikrivaju" i idu u prodavnice, čak i u domove zdravlja.

"Vrlo često policija ima dojave građana da se ulicom kreće osoba starija od 65 godina, pa ih legitimišu i privedu u sud. Imali su poziv iz jednog doma zdravlja, u koji je svakodnevno dolazio stariji čovek, koji nije hitan pacijent i čak nema karton u toj zdravstvenoj ustanovi", kaže Ristanović.

Tokom vikenda bili su privođeni i oni koji već imaju jednu kaznu zbog kršenja policijskog časa. U takvim slučajevima nije izrican minimum novčane kazne, nego veće sume, obično 80.000 ili 100.000 dinara.

Dakle, neki građani su već dva puta kažnjeni zbog kretanja van svog doma u vreme policijskog časa.

"Samo u nedelju je osuđeno 80 ljudi, a u subotu popodne i uveče privedeno je njih 36. Od toga tri predmeta nisu završena odmah, jer su se građani pozvali na dokaze koje nisu imali kod sebe, a dostaviće ih narednih dana, kao što su dozvole od poslodavaca", kaže Ristanovićeva.

U Prekršajnom sudu u Beogradu je tokom proteklih 15 dana osuđeno ukupno 600 građana zbog kršenja mere zabrane kretanja. Izrečeno je oko 30 miliona dinara novčanih kazni, čiji je prosečan iznos 50.000 dinara.

Da li je to potreba ili hir i dalje ćemo na ulici sretati penzionere koji obavljaju svoje dnevne aktivnosti, i po cenu naplate kazne.